Yemenli Mücahidler Arabistan’ın Tevilag Askeri Noktasını Ele Geçirdi

Yemen El Mesire televizyon kanalının dünkü haberinde, Yemen ordusu ve halk güçlerinin ilerleyişi karşısında sınır bölgelerindeki Suudi güçlerinin geri çekilerek kaçmaları sonucu, Arabistan’ın güney batısındaki Cezan bölgesindeki Tevilag askeri üssünü ele geçirmeyi başardıkları belirtildi.

Sözkonusu Arabistan askeri üssü Yemen kuzey batısındaki Saade ile ortak sınırda yer almakta.

El Redif ve Mecab’dan sonra Arabistan askeri üssü Tevilag Yemen ordu güçlerinin kontrolüne geçen üçüncü üs sayılmakta.
Bu arada El Hads televizyon kanalı verdiği haberde, Suudi savaş uçaklarının Perşembe günü Yemen’in güneyindeki El Meaşeg ve Aden uluslar arası havalimanına saldırı düzenlediklerini belirti.

Öte yandan, Aden’in Kriter, El Moela ve El Tevaki bölgelerinin Suudi savaş uçaklarının hava saldırılarına hedef olan diğer bölgeler olduğu belirtildi.

Bu arada Yemen güvenlik kaynakları, Arabistan savaş uçaklarının El Hece eyaletinin Bekir El Mir bölgesine yönelik dünkü saldırılarında 40 kişinin öldüğü onlarca kişinin de yaralandığını belirtti.

Saade eyaleti de dün en az 20 kez Suudi savaş uçaklarının saldırılarına hedef oldu.

Öte yandan Yemen’in firari cumhurbaşkanı Abdurrabe Mansur Hadi gibi Suudi Arabistan’a kaçan firari Başbakan Halid Behah, Riyad’daki bir hastanede Yemen savaşında yaralanan Suudi askerlerin ziyaretine gittiği kaydedildi.

Ayrıca, Behah’ın Suudi askerlerini ziyareti ve bir Suudi askerin başını öpmesi yönünde yayınlanan görüntüler Yemen halkının tepki ve öfkesini arttırmış bulunuyor.