Afganistan’da iktidarı ele geçirmesinin üzerinden bir yıl geçtiği halde dünya hükümetleri tarafından tanınmayan Taliban, dünya ülkeleri tarafından tanınmazlarsa savaşmaya devam edeceklerini duyurdu. 

Bir yıl önce Afganistan’da iktidarı ele geçiren Taliban, dünyaya meydan okudu. Örgütün içişleri bakanı vekili Siracuddin Hakkani, 20 yıldır ABD ile savaştıklarını hatırlatarak, dünya tarafından tanınmazlarsa savaşmaya devam edecekleri konusunda uyardı.

Host vilayetinde yaptığı konuşmada Hakkani, “Taliban, dünya ülkeleri hükümetlerini tanımayı reddettiği sürece savaşmaya devam edecek” ifadelerini kullandı. Ayrıca, “Diğer ülkelerin Taliban hükümetini tanımayı reddetmesine bakılmaksızın, insanların sorunlarını çözme çabalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Taliban üst düzey yetkilisi, Taliban yönetiminin tüm komşu ve uluslararası ülkelerle diplomatik ilişkiler kurmaya hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Afganistan’ın hiçbir ülke için tehdit oluşturmayacağını ve silahlı grupların bu ülkede faaliyet göstermesine de izin verilmeyeceğini vurguladı.

Siracuddin Hakkani ayrıca, ABD’ye Afganistan’ın döviz kaynaklarını derhal serbest bırakma çağrısında bulundu.

Taliban bakanı, ülkelerinde kapsayıcı bir hükümetin kurulmasının zaman gerektirdiğini ve Batı’nın Afganistan üzerindeki etkisi bittiğinde kapsayıcı bir hükümetin kurulacağını da kaydetti.

CNN’e de konuşan yetkili, uluslararası toplum tarafından uygulanan diplomatik normlar ve değerlere göre ABD ile dostane ilişkiler kurmak istediklerini söyledi.

“Biz millet olarak kendimizi uluslararası toplumun bir parçası olarak görüyoruz ve ABD dahil tüm ülkelerle samimi ilişkiler istiyoruz” diye konuştu.