Home / İslami Vahdet / Haber - Vahdet / Uşak Arabistan’ın Ayetullah Nemr İdamına Dini ve Siyasi Liderlerin Tepkileri Çığ Gibi Büyüyor

Uşak Arabistan’ın Ayetullah Nemr İdamına Dini ve Siyasi Liderlerin Tepkileri Çığ Gibi Büyüyor

İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei, Suudi rejiminin cinayetini kınayarak, ilahi intikam elinin Suudi hanedanın yakasına yapışacağını belirtti.

Kum İslami İlimler Merkezi Taklit merciilerinden Ayetullah Hüseyin Nuri Hemedani, Şeyh Nemr Bakır Nemr gibi gerçek İslam alimleri için zalimlere karşı direniş ve mücadele uğrunda şehit olmanın büyük bir iftihar olduğunu bildirdi.

Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Suudi rejiminin mücadeleci Şii İslam alimi Şeyh Nemr’i idam etmesini kınayarak bu girişimi vahşi bir cinayet olarak niteledi.

Lübnan Hizbullah Hareketi genel sekreter yardımcısı Şeyh Naim Kasım kendi özel Facebook sayfasında Arabistan’ın tanınmış din alimi Şeyn Nemr Bakır en-Nemr’i şehid etme konusunda Suudi rejimi ele başlarının cinayetlerine temasla, Suudi rejimi ele başlarının ve mücahid din alimini idam etmekle gerçekte Suudi hanedanının yok olması hükmünü verdiklerini bildirdi.

Dünya Müslüman Âlimler Birliği ve Mekke Fıkıh Birliği Üyesi olan aynı zamanda da Zahidan Şehri Cuma İmamlığı görevini yürüten Mevlevi Abdülhamid İsmail Zehi, Şehr Nemr’in idam edilmesine tepki göstererek şu açıklamalarda bulundu: “Şeyh Nemr’in idam edilmesine çok şaşırdım ve üzüldüm. Bir âlimin hele de büyük bir kitlenin kabul ettiği yüce bir şahsiyetin bu şekilde idam edilmesi kabul edilebilecek bir şey değildir.”

Kum İslami İlimler Merkezi Taklit merciilerinden Ayetullah Hüseyin Nuri Hemedani dün seferberlik halk güçleri komutan ve hocalarından bir grubu kabulü sırasında yaptığı konuşmada, bugün Şii ve Sünni müslümanlar arasında yakın bir dayanışma ve birliğin söz konusu olduğunu bildirerek, şehid Şeyh Nemr’in, bir din alimi örneği olduğunu ve onun şehid edilmesinin sadece Müslüman olduğu için gerçekleştiğini düşünmemek gerektiğini söyledi.

İran Dışişleri Bakanı Suudi Arabistan’ın insalık dışı eylemini kınayarak, böyle bir hareketin nifak çıkarma ve teröristleri destekleme politikasının devamı niteliğinde olduğunu belirtti.

İran İslam Nİzamının Maslahatlarını Belirleme Kurumu başkanı Ayetullah Haşimi Rafsancani, dün İran çevre kurumu başkanı ve yardımcılarını kabulünde yaptığı açıklamada, Arabistan’ın tedbirsiz bir şekilde ve Yemen topraklarına saldırmak ve Suriye’de terör gruplarına mali destek vermek suretiyle, İslam dünyasının sermayesini müslümanlar aleyhinde kullandığını söyledi.

Irak Sadr Grubu Lideri Mukteda Sadr, Şeyh Nemr’in idam edilmesine Irak hükümetinden Suudi Arabistan’ın Bağdat Büyükelçiliği’ni kapatarak karşılık vermesini istedi.

Irak’ta değerli dini taklit mercii Ayetullah Seyyid Ali Sistani, Suudi Arabistanlı alim Şeyh Nemr Bakır en-Nemr’in idam edilmesini kınayarak, bu girişimin “haksız bir taarruz” olduğunu belirtti.

İran Bilgeler Meclisi Başkanlık Kurulu üyesü Ayetullah Seyyid Ahmet Hatemi, Şeyh Nemr-i idam eden Suudi Arabistan’ı kınadı, Vahabbi düşüncesinin terörizm kaynağı olduğunu belirtti.

Suriye Müftüsü ve Sünni Ulema Başkanı Şeyh Ahmad Bedreddin Hassun Siyonist Suud Rejimi tarafından Şeyh Nemr’in idam edilmesine telefon bağlantısıyla katıldığı haber programında çok sert tepki gösterdi. “İşlemediğiniz cinayet kalmadı, sizler Ehl-i Sünnet olmazsınız” diyerek kınayan Suriye Müftüsü Suudilere seslenerek “Elinizi Müslümanların üzerinden çekin, Şii Hilali veya Sünni Hilali yoktur. İslam Dolunayı vardır. Sırf Kudüs’ü unutturmak için Müslüman ülkeleri karıştırdınız. çağrısında bulundu.

Ayetullah Cafer Subhani, Şeyh Nemr’in idamını kınadı. Şeyh Nemr’in sadece adalet ve takva arayışında olduğunu, ülkeyi kendi üzerine alan bir aile totalitarizmini önlemek istediğini hatırlatarak, bu ailenin halkın görüşlerini önemsemeden istediğini yaptığını belirtti.

Check Also