UNICEF: Yemen’de Binlerce Çocuğun Hayatı Tehlikede

Yemen Seba haber ajansının bildirdiğine göre UNİCEF sözcüsü Christopher Boulierac, Yemen halkına insani yardımların ulaşmamasının bu ülkede binlerce çocuğun hayatını tehdit ettiğini bildirdi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ayrıca, Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun 26 Mart’tan beri Yemen’e düzenlediği saldırıların eğitimi durma noktasına getirdiğini açıkladı.

Saldırılarda en az 30 okulun yıkıldığının tespit edildiği bilgisine yer verilen raporda, alt yapı tesislerinin, yolların ve enerji santrallerinin bombalanması sonucu da binlerce okulun kapandığı ve hizmet veremez hale geldiği belirtildi.

Savaştan önce de çeşitli nedenlerle 1,6 milyon çocuğun okula gidemediğine değinilen raporda saldırıların yol açtığı kaosun 2 milyon çocuğu daha okulsuz bıraktığı ifade edildi.

Başkent Sana’da bin 500 kız öğrencinin eğitim gördüğü İbn-i Sina İlkokulu’na ait enkazın fotoğrafının da yer aldığı raporda iki öğrencinin hikayesi de anlatılıyor.

Sokaklarda ağır yaralanmış çocukları görmek mümkün, kimi elini, kimi de kolunu kaybetmiş; oyun sırasında ya bir şarapnel parçasıyla, ya kör bir kurşunla ya da yanı başlarındaki bir patlamayla…

Raporda yaşamın özellikle çocuklar için her geçen gün daha zorlaştığına değinilerek, saldırıların bir an önce durdurulması çağrısı da yapıldı.