Home / Türkiye / Gündem / Türkiye Yönetimi Dostu İsrail’den Yeni Silahlar Mı Alıyor?

Türkiye Yönetimi Dostu İsrail’den Yeni Silahlar Mı Alıyor?

Gazetenin 1 Mart tarihli sayısında, Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın bu amaçla Tel Aviv’e özel bir temsilci gönderdiğini ve bu kişinin burada üst düzey Siyonist İsrail hükümet yetkililerine yakın Türkiye kökenli bir Yahudi ile buluşarak birlikte Korsan İsrail Savunma Bakanlığı ve askeri endüstri temsilcileriyle görüşmeye gittikleri iddia edildi.

Toplantıda iki ülke arasında geçmişteki silah alım ilişkisinin yenilenmesi konusunun görüşüldüğü ve Türk tarafının silah satın alma talebinde bulunduğu savunuldu. Gazeteye göre, iki ülke arasındaki eski güvenlik anlaşmalarının yeniden geçerli kılınmasını arzu eden Ankara, İsrail’den silah dışında insansız hava araçları ile Hava Kuvvetleri bünyesindeki Amerikan yapımı F-16 uçakları için yedek parça satın almak istiyor.

El Ceride’nin haberinde Türkiye-İsrail ilişkilerinin yeniden askeri boyuta taşınmasının Türk tarafının Mavi Marmara baskını kapsamında talep ettiği tazminatların ödenmesi süreci ile paralel ilerlediği de belirtildi.

Siyonist İsrail Basını Da Türkiye-İsrail Silah Ticareti Talebini Doğruladı

Bu arada İsrail’de yayımlanan Maariv gazetesi de, İsrail’in Türkiye’den gelen silah satın alma talebine henüz karşılık vermediğini belirtirken, “İsrailli yetkililerin silahların kime karşı kullanılacağı ve Kürtlere karşı kullanılıp kullanılmayacağı konusunda açıklama bekledikleri” belirtildi.

Gazetenin haberinde, Ankara’nın henüz bu soruya yanıt vermediği ifade edilirken, Türkiye’ye karşı sert tutumuyla bilinen Siyonist İsrail Savunma Bakanı Moşe Yaalon’ın “Anlaşıp anlaşmayacağımızı bilmiyorum. Güçlüklerin üstesinden gelinmek isteniyorsa, bizim şartlarımıza uymalılar”  dediği vurgulandı.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir