Home / İslam Dünyası / İran / Türkiye İle İran Arasında Tercihli Ticaret Anlaşması İmzalandı

Türkiye İle İran Arasında Tercihli Ticaret Anlaşması İmzalandı

Ekonomi Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 28-29 Ocak 2014 tarihlerinde Tahran’a gerçekleştirdiği ziyarette, tercihli ticaret anlaşmasının iki ülke başbakanlarının katıldığı törende Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile İran Sanayi, Madenler ve Ticaret Bakanı Mohammad Reza Nematzadeh’in imzaladığı belirtildi.

Açıklamaya göre, Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması ile Türkiye’nin bazı tarım ürünlerinde İran’a tarife indirimi vermesi, buna karşılık İran’ın sanayi ürününde Türkiye’ye tarife indirimi sağlaması kararlaştırıldı.

İran’ın, anlaşma ile Türkiye’ye tarife indirimi sağlayacağı ürünler arasında, temizlik ürünleri, ilaç, kozmetik, plastik malzemeler, orman ürünleri, tekstil, hazır giyim, ev tekstili, mobilya, çelik ürünleri, demir ve demirdışı metaller, buzdolabı, bulaşık makineleri gibi beyaz eşya ürünleri, klimalar ve elektrik-elektronik ürünleri gibi bir çok ürün yer alıyor. Türkiye’nin 2012 yılında söz konusu ürünlere yönelik ihracatı 38,9 milyar dolar olurken, bu rakam Türkiye’nin aynı yıl gerçekleştirdiği toplam ihracatın yüzde 25,5’ine denk geliyor.

Anlaşma kapsamında İran’ın Türkiye’ye tarife indirimi yapmayı kabul ettiği sanayi ürünlerinde 2012 yılında Türkiye’nin İran’a ihracatı ise yaklaşık 830 milyon dolar olarak gerçekleşirken anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile birlikte bu ürünlerde ihracatın 3 yıl sonunda iki katına çıkması bekleniyor.

Türkiye-İran Tercihli Ticaret Anlaşması, Türkiye’nin Serbest Ticaret Anlaşmaları dışında taviz alış verişi yaptığı ilk anlaşma olma özelliği taşıyor.

Check Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir