Tunus Rejimi Güvenlik Bahanesiyle 80 Camiyi Kapatıyor

Tunus Başbakanı Habib Essid turistik Susa kentindeki 5 yıldızlı iki otelin plajında ateş açılması sonucu 39 kişinin ölmesine yol açan ve IŞİD’in üstlendiği saldırı sonrası şiddeti körüklemekle suçlanan 80 caminin kapatılacağını açıkladı.

Başkent Tunus’ta basın toplantısı düzenleyen Essid, devlet kontrolü dışında faaliyet gösteren ve terör propagandası yapan bazı camilerin zehir saçtığını, bu yüzden İçişleri Bakanlığı tarafından 1 hafta içinde kapatılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Baci Kaid Sibsi de hükümetin konuyla ilgilendiğini, sorumluluğunu üstlendiği ve gerekli tedbirleri aldığı yönünde herkese mesaj iletmesi gerektiğini belirtti. Ülkede teröristlerin siyah bayrağını asmak isteyenlere yer olmadığını ifade eden Sibsi, Tunus halkının dayanışma içinde olması gerektiğini kaydedrek: “Arkadan iş yapan akımlar var. Devletin kendini müdafaa etmesi ve doğru soruşturma yapması gerekir. Suçu sabit olan herkesin takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

Sibsi, “Bugünkü saldırı Tunus’un samimiyetini, güvenliğini ve Tunus’a gelenlerin güvenliğini hedef aldı. Bu sadece Tunus’a vurulmuş bir darbe değildir. Aynı zamanda, Fransa’da da Kuveyt’te de benzer eylemler gerçekleşti. Fransa Cumhurbaşkanı beni aradı ve bunun herkese yönelik bir saldırı olduğunu söyledi” diyerek sözlerini tamamladı.