TUİK Verileri: 2014’te Suriye’ye 760 Bin Dolarlık Askeri Mühimmat; Ama Kime?

TUİK resmi istatistik kurumunun verilerine göre Türkiye’den Suriye’ye sadece 2015’in ilk 4 ayında 508 699 Dolar değerinde silah ihraç edilmiş. Ancak Suriye ile Türkiye’nin hiçbir resmi iliişkisi olmadığı bu dönemde ve Silahlı Gruplara da karşılıksız yardım yapıldığı bu zamanda askeri mühimmatın kime satıldığı birçok gerçek gibi bilinmeyenler listesine ekleniyor.

Bilgiye ulaşmak ise herkes için mümkün, TUİK resmi sayfasından 608 Suriye ülke kodu ve 93 Silah ve mühimmat uluslararası ticaret kodu ile herkes aynı verilere ulaşabilir. Ancak ilginç olan ise alay edercesine bu verilerin yayınlanması ne anlama geliyor?

Herkese açık TÜİK kayıtlarına göre, “silahlar ve mühimmat, bunların aksam, parça ve aksesuvarları” başlığı altında, Suriye’ye 2014’te yani geçen yıl toplamda yapılan ihracat tutarı ise 759 bin 594 dolar.

Türkiye’den Suriye’ye yapılan silah ticareti, yalnızca TÜİK kayıtlarıyla da sınırlı değil. Birleşmiş Milletler’in ticaret istatistiklerini yayımlayan “UN Comtrade” sitesindeki verilere göre, geçen yıl Türkiye’den Suriye’ye, 344 bin 217 USD tutarında silah ticareti yapılmış.