Suud Uçakları IŞID’e Destek İçin Irak Hava Sahasını İhlal Etti

Suudi savaş uçaklarının Irak üzerinde uçuş yapması az rastlanır bir olay olmasına rağmen, IŞİD mevzilerinin el-Anbar’da Irak hava kuvvetlerince vurulmasından tam bir gün sonra gerçekleşiyor olması dikkat çekiyor.

Irak Parlamentosundan üst düzey bir milletvekili, Suudi Arabistan’ın savaş uçaklarının Irak hava sahasını ihlal etmesini kınayarak, Suud rejimini, Bağdat’a yönelik her türlü hasmane ve maceracı girişimden kaçınmasını istedi.

Suudi Arabistan ordusuna ait savaş uçaklarının Irak’ın batısında yer alan ve olayların yaşandığı el-Anbar eyaleti üzerinde uçuş yaptığına dair haberlerin yayınlanmasından kısa bir süre sonra, Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkanı Hakim ez-Zamili, Suudi Arabistan’ın jetlerinin Irak hava sahasını ihlal etmesini eleştirdi, Âl-i Suud rejiminin Irak’a karşı her türlü hasmane girişimi konusunda uyardı.

Irak Parlamentosu Güvenlik ve Savunma Komisyonu Başkanı, Suudi Arabistan’ın Irak’a yönelik yeniden maceraya kalkışırsa, Irak uçaksavarlarının saldırgan Suudi uçaklarına ateş açacağını belirtti.

Irak Parlamentosunun Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim ez-Zamili, bu ülkenin hava sahanlığının Suudi Arabistan savaş uçakları tarafından ihlal edilmesi ve el-Anbar’da IŞİD terör örgütüyle temas halinde olmalarını kınayarak, onların bu girişimlerinin sonucu karşısında uyarıda bulundu.

ez-Zamili bundan önce iki Katarlı, iki Bahreynli ve iki Suudi pilotun IŞİD terör örgütüyle temas halinde oldukları ve Irak ordu güçlerinin zayıf noktaları hakkında onlara bilgi verdiklerini ifşa etmişti.

Irak ordu komutanlığının ifadelerine göre, salı günü Irak hava kuvvetleri planlı bir saldırı düzenleyerek, Suriye’den Irak topraklarına personel taşıyıcı araçlarla girmeye çalıştığı sırada en az 300 teröristi öldürdü, yüzlerce teröristi de yaraladı.

Oysa Iraklı yetkililer defalarca, ABD ve Suudi Arabistan’ın terör örgütü IŞİD’le gizili işbirliği ve irtibat içinde olduğunu ve Riyad ile Washington’un Irak’ta işbaşındaki teröristlere para ve silah desteği verdiğini bildirmiş, hatta bunun belgelerini yayınlamışlardı.

Suudi Arabistan’ın yeni macerasına gelince, şunu ifade etmek gerekiyor ki, Suud rejimi, Suriye, Bahreyn ve son sıralarda Yemen başta olmak üzere bölge ülkelerine yönelik gizli veya açık biçimde saldırganlığını arttırmıştır, ancak bundan bir sonuç ve kazanım elde edemediği gibi, bölge milletlerinin Riyad rejiminin yayılmacı ve müdahaleci politikasına karşı nefret ve öfkesini beraberinde getirmiş bulunuyor.

Irak halkı ve yetkililer için, bu ülkede faaliyet gösteren teröristlere, Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı Arap ülkelerinin destek verdiği bilinen bir konudur. Bu ülkelerin destek verdiği teröristler, Irak’ta terör eylemlerini tırmandırarak, ülkedeki istikrarsızlığı artırmaya ve halkın seçtiği hükümeti yıpratmaya çalışıyorlar. Bu yüzden Irak’ta halk ve yetkililerin ekseriyeti, Suudi Arabistan, ABD ve yetiştirdikleri teröristlerin organize tehdit ve maceralarına karşı birlik ve uyanık olmakla mücadele edilebileceğini düşünüyor ve inanıyorlar.