M4 uluslararası yolu üzerinde konuşlanan Suriye ordusu, bir ABD konvoyunun Kamışlı’ya geçişini engelledi ve geri çekilmeye zorladı.

Rapora göre, ABD askeri konvoyu, Suriye ordusu tarafından trafiğe kapatılan Kamışlı ile Haseke arasındaki M4 uluslararası yolunu geçen beş zırhlı araç ve çok sayıda askerden oluşuyordu.

Raporda, ABD kuvvetlerinin Kürt militanlar tarafından kontrol edilen bölgelere geri dönmek zorunda kaldığı da belirtildi.

Geçen Salı gecesi, Kamışlı’nın doğu eteklerinde bulunan Hamour köyü sakinleri, ABD askerlerinden oluşan bir konvoyun geçişini engelledi.

Bölge sakinleri, ABD askeri konvoylarının bölgeden geçişini defalarca engelledi ve ABD askeri varlığını Suriye topraklarında protesto etti.

ABD güçleri ve müttefikleri Suriye Kürdistan Demokratik Güçleri (SDG), Suriye’nin el-Cezire bölgesindeki Haseke ve Deyrizor illerindeki petrol sahalarının çoğunu kontrol ediyor.

ABD güçleri, Suriye hükümetinin izni olmadan Suriye’nin doğusunda üslenen teröristleri desteklemek için 2015’ten beri Suriye’nin doğusuna ve Irak ve Ürdün sınırlarına asker yerleştiriyor.