Siyonistlerin Gözde Kahramanlarından Cuntacı Sisi

Siyonist İsrail’in Haaretz Gazetesinde yazan siyasi analist Ari Shavit yayımlanan makalesinde darbeci cumhurbaşkanı Sisi’yi “İsrail için bir kahraman” olarak nitelendirdi ve askeri darbenin ardından iki ülke arasındaki ilişkilere ve askeri/istihbari alanlarda kurulan işbirliğine dikkat çekti.

İsrail basınına yansıyan haberlerde iki ülke arasındaki işbirliğinde “İslami Direniş Hareketi” ile mücadele ön plana çıkıyor. Her iki rejim de “İslami Direnişi” mücadele edilmesi gereken bir düşman olarak kabul ediyor, dolayısıyla bu durum iki ülke arasında istihbarat ve güvenlik alanında işbirliğinin önünü açıyor.

Korsan İsrail basınında çıkan haberlerde Mısır ve İsrail arasındaki yakınlaşma diplomasiye de büyük ölçüde yansıyor. Darbeci cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi, İsrail tarafından stratejik ortak olarak görülen Hüsnü Mübarek’in konumuna çoktan ulaşmış durumda.

Tel-Aviv siyasi kaynakları iki ülke arasındaki siyasi yakınlaşmayla beraber, istihbarat ve güvenlik alanlarındaki işbirliğinin yoğun oranda arttığına, bu iyileşmenin Mısır yönetiminin doğrudan işbirliği yapma arzusu ile daha da belirgin bir hal aldığına dikkat çekiyor.

Öyle ki Sisi’nin yakın bir zamanda işgal rejimi başbakanı Benyamin Netanyahu’yu davet etmesinin önünde hiçbir engel kalmadığı da konuşuluyor. Yapılması beklenen bu görüşmenin ana maddesinin ise Filistin meselesi olacağı ve İsrail-Filistin müzakerelerinde yeni bir yolun ilan edileceği tahmin ediliyor.