Siyonist Uzman: Suriye Savaşı İsrail’in İşine Geliyor

Eski İsrail Başbakanları Siyonist Şimon Perez ve İzak Rabin’in yanı sıra, İsrail Parlamentosu Knesset’e de Ortadoğu meselelerinde danışmanlık yapmış olan Ma’oz, “İsrail Devlet yapısı, ‘Suriye savaşında taraflar birbirini öldürmeye devam etsin, herkese bu konuda başarılar dileriz’ fikrinde.” diyor.

Ma’oz, Siyonist İsrailli yetkililerin Suriye konusunda tercihlerini ortaya koyan açıklamalar yapmadığına dikkat çekiyor ama İsrail Devleti’nin bölünmüş bir Suriye tercih edeceğini anlatıyor.

Ma’oz’un dikkat çektiği başka bir nokta da, ‘çok çok sağda, neredeyse faşist’ diye tanımladığı İsrail hükümetinin IŞİD meselesini propaganda aracı olarak kullanmaya çalışması.

Ma’oz sözde Sruiye muhaliflerini destekleme yönünde İsrail’in, sınırda askeri hastaneler kurup, yaralı sığınmacıları tedavi edip, geri gönderme şeklinde adımlar attığını belirtiyor. Ama tabii, çıkıp yüksek sesle, “Biz isyancıları destekliyoruz” diyemeyiz, çünkü o zaman da Beşar çıkıp, “Gördünüz mü, teröristler, İsrail ve isyancılar arasında bir koalisyon var” der.

Ayrıca Ma’oz Suriye meselesinin Siyonist İsrail açısından bir fırsat olduğunu ve bunun da Sünni görünümlü Müslüman ülkelerle bir ittifaka girme fırsatı olduğunu belirtiyor. Tabi bunun önünde en büyük engelinde Filistin meselesi olduğunu belirtiyor.

Ma’oz Korsan İsrail’in Suriye savaşına dair resmi görüşünün, ‘biz bu savaşta kazançlı çıktık’ şeklinde olacağını belirtti. Ma’oz bu anlamda şu ifadeleri kullandı: “Neden? Suriye ordusu parçalandı, artık savaşacak gücü kalmadı ve İsrail için eskisi kadar tehdit değil. Savaş kimyasal silahların ülkeden çıkartılması sağlandı. Bu İsrail’in lehine bir durum oldu. Hizbullah, Suriye savaşa nedeniyle zayıfladı, bir çoğu öldü. Dolayısıyla DAEŞ dışında, İsrail’e Suriye’den kaynaklanan bir tehdit kalmadı. DAEŞ hâlâ uzak sayılır ama potansiyel bir tehlike. O da olmasa İsrail bu savaştan fayda sağladı denilebilir, resmi görüş bu.”

“Ruslar Esed’i değil, kendi çıkarlarını sevdikleri için desteklerini sürdürecek”

Ma’oz Rusya’nın Suriye’ye sözde desteğini ise şöyle ifade ediyor: “Esed’i sevdikleri için değil, kendi çıkarlarını sevdikleri için. Bir ayaklarını Suriye’de tutmak istedikleri için, Amerika’yı geri tutmak için.”

Suriye’nin toprak bütünlüğüne dair ise Ma’oz: “İyi bir soru ama iyi bir cevabım yok. Çünkü İsrailli yetkililer Suriye konusunda bir fikir ortaya koymadı. Ama bölünmüş bir Suriye’yi isteyeceklerini tahmin ediyorum. Güçlü olmayan bir Suriye. Bu nedenle meselâ, Kürt otonomisini tercih edebilirler. Kürtlerle özellikle Kuzey Irak’ta da geçmişte iyi ilişkileri oldu.” ifadesinde bulundu.

“Filistin sorununu Hamas’la çözmek durumundayız, Türkiye yardımcı olabilir”

Ma’oz Filistin meselesinde ise: “Filistin sorununu Hamas ile çözmek durumundayız. Bunda İsrail’e kim yardımcı olabilir? Türkiye. Hamas olmadan çözüm de olmaz. Filistin sorununu yalnızca Abu Mazen ile çözemeyiz çünkü bütün Filistin’i temsil etmiyor. Ortalıkta bir karmaşa var.” ifadelerini kullandı.