Home / İslam Dünyası / Filistin / Siyonist Subaylar: İntifada Uzun Sürecek

Siyonist Subaylar: İntifada Uzun Sürecek

İşgal rejimi İç İstihbarat Birimi (Şabak)’ın yaptığı sorgulamaların ardından esir genç ve çocukları ziyaret eden istihbarat elemanları, onlarla uzun uzadıya oturarak, değişik sorular sorarak kendilerini eyleme iten sebepleri anlamak istiyorlar.

İşgal rejimindeki yaygın gazetelerden Haaretz’in askeri muhabiri Amos Harel kaleme aldığı raporda, istihbarat subaylarının esirlerle yaptıkları görüşmelerin ardından edindikleri bilgilere geniş yer ayırdı. Harel yayınladığı raporda, esir gençlerle görüşen subayların, Ekim ayından beri bıçaklı ve araçlı eylem yapan Filistinli gençlerin temelde Siyonist işgal ordusuyla yerleşimcilerin ileri gelenlerini hedef aldıkları kanaatine vardıklarını söyledi.

Askeri muhabire göre esirler Siyonist subaylara gayet açık ve net bir şekilde eylemlerini savunduklarını belirterek, araçlı eylem yapanların, bıçaklı eylemde başarısız olma ihtimaline karşı araç kullandıklarını ifade ettiklerini kaydetti.

İşgal rejimi istihbarat subayları esirlerle yaptıkları görüşmelerle ilgili değerlendirmelerinde, Filistinli gençlerin eylem yapma nedenlerinin aydan aya değişiklik arz ettiğine dikkat çekerek, Ekim ayında Mescidi Aksa’ya yapılan baskınlar için eylem yapılırken, Kasım ayında üçüncü bir intifadayı başlatmak için eylemlerin yapıldığını, sonraki dönemde ise gençlerin daha önceki eylemcileri taklit ettiklerini iddia ettiler.

Son haftalarda gerçekleştirilen eylemlerin nedenlerine de değinen subaylar, gençlerin İsrail askerlerinin eylem yapmadıkları halde gençleri infaz etmelerine tepki olarak eylem yaptıklarını savundular.

Rapora göre işgal askerlerine yönelik silahlı eylemler artarken, istihbarat birimleri intifadanın yakın zaman son bulmasını de beklemiyor.

Check Also