Home / Dünya / Orta Doğu / İşgalci İsrail / Siyonist Savaş Bakanı: Suriye Bölünmeli, Muhalifler Desteklenmeli

Siyonist Savaş Bakanı: Suriye Bölünmeli, Muhalifler Desteklenmeli

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter ile görüşmek için başkent Washington’a giden Yaalon, görüşme öncesi düşünce kuruluşu Woodrow Wilson’un merkezinde bir konuşma yaptı.

Bir soru üzerine, Suriye’yi bütün bir şekilde korumanın mümkün olmadığını görüşünü dile getiren Yalon, “Suriye’de federalizm tarzı bir yapılanma olması gerektiğine inanıyoruz. Suriye’de bütünlüğün sağlanması sadece bir arzudur. Bunlar, Suriye üzerine yapılan stratejik ve sadece iyi niyetli yaklaşımlar” dedi.

Türkler Mutlu Olmasa Da Kürdistan Var

Suriye’de federal sistem için zaten halihazırda bazı gruplar bulunduğunu iddia eden Siyonist Moşe Yaalon, şöyle devam etti:

“Suriye’de federalizm konuşulacaksa zaten Beşar Esad öncülüğünde bir ‘Alevistan’ var, ülkenin yüzde 30’unu kontrol ediyor. Türkler çok mutlu olmasa da Kürdistan da var. Suriye’de ve Irak’ta Kürtlerin bölgeleri var. ‘Dürzistan’ da olabilir ve rejimle çalışabilir. Zaten şu anda da bunu yapıyorlar.”

Suriye Muhalifleri Desteklenmeli

Siyonist Yaalon, Suriye’deki sorunun ise IŞİD, El Kaide takipçileri, Nusra Cephesi ve ılımlı muhalifler gibi çok sayıda ayrı grubun bulunması olduğunu ileri sürdü.

Moşe Yalon, “Kürtler şimdiye kadar IŞİD’le savaşabilecek kapasiteyi gösterdiler ve destek gördüler. Neden diğer gruplar da desteklenmesin” diyerek, IŞİD’e karşı ılımlı muhaliflere de destek verilmesi gerektiğini söyledi.

İran Kontrollü Bir Suriye’yi Asla Kabul Edemeyiz

Suriye’deki sorunların çözülmesinde ‘İran’a stratejik bir rol verilmesini’ eleştiren Siyonist Yaalon, Suriye konusunda ABD ile aynı düşünmediklerini söyledi.

Siyonist Yaalon, “İran, Ortadoğu’da sorunların çözümünde bir anda merkezi bir noktaya geldi. İran kontrolü altındaki bir Suriye’yi kabul edemeyiz” ifadesini kullandı.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir