Siyonist Bakan Moşe Yaalon: Suriye Mezheplere Göre Bölünmelidir

İsrail Savaş Bakanı Yaalon, Suriye’de çözüm konusunda ‘çok karamsar’ olduğunu söyledi. İsrail İstihbarat Bakanlığı Genel Direktörü Ram Ben-Barak da “Suriye’de bölünmekten başka çözüm görünmüyor” diyerek asıl niyetlerini ortaya koydu.

Reuters’ın haberine göre; Münih Güvenlik Konferansı’nın üçüncü ve son gününde konuşan Siyonist İsrail Savaş Bakanı Moşe Yaalon, Suriye için uluslararası ateşkes planının başarı sağlama ihtimalinden şüphe duyduğunu söyledi. Ülkenin mezheplere göre ayrılmasının kaçınılmaz göründüğünü, belki de bunun Suriye için daha iyi olduğunu ifade etti.

Avrupalı mevkidaşları ve Ürdün Kralı Abdullah ile görüştükten sonra konuşan Yaalon, “Ne yazık ki, kronik istikrarsızlığı çok uzun bir süre boyunca göreceğiz. Herhangi bir büyük strateji, Suriye’yi yeniden birleştireceğini iddia ediyor. Yumurtadan nasıl omlet yapıldığını biliyoruz; ama omletten nasıl yumurta elde edilebileceğini bilmiyorum” ifadelerini kullandı.

Yaalon, Suriye’de ‘Alevistan’, ‘Suriye Kürdistanı’, ‘Suriye Dürzistanı’ gibi bölgeler görmeye hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi.

Ayrıca Siyonist Bakan Körfez ülkelerinin yetkilileriyle gizlice – kapalı kapılar ardında görüştüklerini, ancak Arap devletlerinin bunu kamuoyu önünde yapmak ve aleni olarak Siyonist İsrail ile el sıkışmak istemediğini söyledi.

Siyonist Yayın Haaretz’de yer alan habere göre de, Ya’alon Sunni Arap ülkeleriyle iletişimde olduklarını söylerken, “Yalnızca Mısır ve Ürdün değil” diyerek Körfez ülkelerini ve Kuzey Afrika’yı işaret etti. Siyonist Ya’alon, “Bizim için de Sunni rejimler için de İran kötü adam” dedi.

Yine Siyonist Bakan açıklamasında “Suriye’deki duruma ilişkin bazı Sunni Arap ülkeleriyle ortak strateji geliştirmeye hazırız” ifadelerini kullanan Yaalon, halihazırda doğrudan iletişim imkanı olmamasına rağmen İsrail’in, bazı Körfez ve kuzey Afrika ülkeleriyle ortak çıkarları olduğuna işaret etti.