Şehid Ramazan El-Buti’nin Oğlu: Babamı İsrail ve Amerika Hizmetçisi Tekfirciler Katletti

Suriye’nin önemli Ehli Sünnet alimlerinden Ramazan El Buti, üç yıl önce başkent Şam’da bombalı bir suikast sonucu şehid olmuştu.

‘Mihrap ve ümmet şehidi’ Şeyh Ramazan El Buti, şehadetinin üçüncü yıl dönümünde Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta anıldı.

Şehit El Buti’nin oğlu Muhammed Tevfik El Buti, Dünya Direniş Âlimleri Birliği Başkanı Şeyh Mahir Hammud, Lübnan Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, siyasetçiler, büyükelçiler ve Lübnan âlimlerinin de katılımıyla, Lübnan Cephe’yi el-Amel el-İslamiye tarafından ‘mihrap ve ümmet şehidi’ başlığı altında bir merasim düzenlendi.

Şehid Buti’nin oğlu ve Bilad el-Şam Alimler Birliği Başkanı Muhammed Tevfik Ramazan El Buti, “Eğer bazıları, babama düzenlenen suikastın arkasında sadece tekfirci teröristlerin olduğunu düşünüyorlarsa, yanılıyorlar. Çünkü Amerikalılar ve İsrailliler, amaçlarına ulaşmak için kullandıkları beyanlar dışında, tekfirci paralı askerler sayesinde babama suikast düzenlediler.” ifadesini kullandı.

Lübnan’ın Ehl-i Sünnet âlimlerinden olan ve Dünya Direniş Âlimleri Birliği Başkanı Şeyh Mahir Hammud ise “Suriye asla parçalanmayacak. Amerikalıların ve İsraillilerin de, Suriye’nin parçalanmasının sadece söylemde kalacağını bildiğine inanıyorum. Teröristlerin kontrolü Batı dünyasının elinden çıkmış durumda. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın devrileceği yönündeki söylemler ise bir çeşit delilik ve halka karşı bir yalandır. Çünkü Suriye’de terörizme karşı mücadele eden ve zaferi sağlayan kişi Devlet Başkanı Beşar Esad’dır.”

Allame Buti, üç yıl önce açık bir şekilde Suriye halkını ve hükümetini desteklediğini ve Suriye karşıtı eksene ve Suudilerin Siyonist ve Amerikan komplolarına muhalif olduğunu belirtmesi üzerine, El-İman Mescidinde hutbe okuduğu sırada tekfirci teröristlerin saldırısına uğrayarak şehid olmuştu.