Home / İslam Dünyası / İran / Ruhani: Her Alanda Bağımsızlığımızı Savunuyoruz

Ruhani: Her Alanda Bağımsızlığımızı Savunuyoruz

Ruhani, İslam Devrimi’nin 36’ncı yıldönümü dolayısıyla yaptığı konuşmada, İnkılabın sloganlarının Bağımsızlık, Hürriyet ve İslam Cumhuriyeti olduğunu belirterek bunların geçerli olduğunu, fakar Bağımsızlığın yabancılardan korkma anlamı taşımadığını ifade etti.
Müzakereleri de savaş meydanlarına benzeten Ruhani, ‘’Nasıl ki savaş meydanlarında bağımsızlığımızı savunduysak, müzakerelerde de bağımsızlığımızı savunuruz’’ dedi.
Bugün müzakereler ile sadece İran düşmanları yanı Siyonistlerin muhalif olduğunu ifade eden Ruhani, ‘’Diplomasi meydanında savaşan neferlerimiz tüm İran halkı ve büyük Rehberimiz tarafından desteklenmekteler ve bugün sadece İran milletinin düşmanları müzakerelere karşıdırlar’’ dedi.
İran’ın bölge ve dünya’da barış ve istikrar için müzakere masasına geldiğinin altını çizen Ruhani, ‘’Biz nükleer müzakerelerde tıkanıklığı kırmayı başardık ve müzakerelerde ortak anlaşmalar ile kazan- kazan peşindeyiz. Bunun anlamı İran nükleer faaliyetlerini şeffaflık ile uluslar arası kurallar çerçevesinde devam etmesi ve karşı tarafın da yanlış ve insanlık dışı ambargolara son vermesidir’’ dedi.
Ruhani, ‘’İran’ın ambargolardan dolayı müzakere masasına oturduğunu iddia edenler yalan söylüyorlar. İran ambargoların baskısından dolayı müzakere masasına oturmadı belki bölge ve dünyada barış ve istikrar için masaya oturdu. Eğer ambargolar iddia ettiğiniz gibi İran milletinin teslim olmasını sağladıysa neden ambargolara devam etmiyorsunuz?’’ dedi.
Ruhani, ‘’Ambargoların kalkması için neden müzakere masasına oturdunuz? Yalancılığı bırakınız. Kendi milletlerinizle sadık olunu ve büyük İran milleti ile dünyanın işbirliğinden başka yolu kalmadığını açıklayınız’’ dedi.
Ruhani,’’ Yüksek sesle Ortadoğu da barış ve istikrarın sağlanması için, terörizmin geri püskürtülmesi için İran İslam Cumhuriyetinin varlığından olmasından başka yol olmadığını söyleyiniz. Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen’de teröristler karşısında o milletlere yardım eden gücün İran olduğunu gördünüz’’ diye konuştu.
Nükleer müzakerelerin dünyanın yararına olduğunu vurgulayan Ruhani,’’ Ambargoların devam etmesi hususunda kendi aranızda sorun yaşıyorsunuz, bu müzakereler dünyanın yararınadır, İran’ın önünüze koyduğu fırsatı doğru kullanınız ve İran milletinin baskı ve ambargolardan korkmadığını biliniz’’dedi.

Check Also