Rafsancani: 8 Yıllık Savaş, İranlıların Tarihi Gururudur

Ayetullah  Rafsancani, dün şehit aileleri, gaziler, savaşa katılanlar, azat olmuş savaş esirlerinden bir grupla yaptığı görüşmede, 8 yıllık zorunlu savaş dönemini İran tarihinin çok önemli ve eşsiz bir kesiti olarak niteledi.

Ayetullah Rafsancani, İran ve inkılabın bütün düşmanlarının, İran silahlı kuvvetlerinin  psikolojik ve teçhizat açısından iyi olmadığı bir dönemde, Irak Baas partisinin kışkırtarak, İran halkına karşı zorunlu savaşa çektiklerini ve böylece İran’ı inzivaya iteceklerini  düşündüklerini ama elde edilen sonucun İran için tarihi bir iftihar olduğunu söyledi.

8 yıllık savaş döneminin  başkomutan vekili,  hicri kameri Şaban ayı günleri münasebetiyle başta  İranlı gaziler ve Devrim muhafızları olmak üzere bütün Ehlibeyt takipçilerine tebriklerini bildirirken, İran’ın özellikle de,  aşura kültürüyle yoğrulmuş olan gençlerinin, bu değerli günleri  kalıcı hale getirdiklerini hatırlattı.

Rafsancani, Saddam’ın yeraltında tutulması ve idam edilmesi gibi zillet verici durumu, Baas ordusunun çöküşü ve komutanlarının idam edilmesini ve zorunlu savaş döneminde  münafıkların 5. kuvvet olarak yenilgiye uğratılmasını da; zafer vaatlerinin gerçekleşmesinin  işaretleri olarak nitelerken, işgalci ülkelerin gönüllerin fethedilmesinden bir şey anlamadıklarını söyledi.