Papa Françesko: Saray Bosna Avrupa’nın Kudüs’üdür

Katolik dünyanın ruhani lideri Papa Françesko dün Sarabosna’yı ziyaret etti. Papa Françesko, öncelikle uçakta kendisine eşlik eden gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Göreve geldiği 2013 yılından beri sekizinci yurtdışı seyahatini gerçekleştiren Papa, “Saraybosna, Avrupa’nın Kudüs’ü olarak adlandırılır, farklı dini ve etnik kültürleri barındıran bir şehirdir. Ayrıca tarihte çok acı çekmiş bir şehirdir, şimdi ise barış için güzel bir yoldadır. Ben de bunun üzerine mesajlar vermek için oraya gidiyorum” diye konuştu.

Filistin davasının merkezi olan Kudüs şu anda işgal altında iken Papa’nın Saray Bosna için Avrupa’nın Kudüs’ü vurgusu İslam dünyası üzerinde hep gözü olan emperyal güçlerin gizli hedeflerinin bir dışa vurumu mu sorusunu akla getirdi.

Bosna Hersek’in Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olduğunu ifade eden Papa, “Onun başarıları ve acıları, tamamen Avrupa’nın başarıları ve acılarının bir parçasıdır” dedi.

Papa, bu ülkedeki Hırvat, Sırp ve Boşnaklar arasındaki barış ve uyumun, Müslüman, Yahudi ve Hıristiyanlar arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin artırılmasına ilişkin girişimlerin öneminin, kendi sınırlarını aştığına dair söylemindeki Bosna ile ilgisiz olan Yahudi vurgusu da dikkat çekti.

Papa, “Savaş demek, mülteci kamplarındaki çocuk, kadın ve yaşlılar, zorla yerlerinden sürülenler, yıkılan evler, sokaklar ve fabrikalar ile özellikle çok sayıda parçalanmış hayat demektir” dedi