Home / İslam Dünyası / Muhalifler, İsrail’den Yardım İstedi

Muhalifler, İsrail’den Yardım İstedi

Kaç gün önce Suriye’nin güneyinde teröristlere karşı,  Suriye askerlerinin Hizbullah güçleriyle ortaklaşa düzenledikleri operasyonlarda, teröristlere ağır darbeler vurulmuş ve çok sayıda militan öldürülmüştü. Bunun üzerine teröristler İsrail’den yardım talep ettiler.

Suriye’de bulunan insan hakları gözlemcileri Perşembe gününki raporlarında, Suriye askerleri ve bazı Direniş güçlerinin birlikte, stratejik öneme sahip Ürdün sınırındaki yakın noktalara ve Golan tepelerine düzenledikleri operasyonlarda önemli ilerlemeler kaydettiklerini belirtiler.

İsrail’in Jerusalem  Post Gazetesinin, militanlarla temas halinde olan bir İsrailli yetkiliyedayandırdığı haber de; “Suriye hükümetine karşı savaşan militanlara yönelik, Suriye askerleri, Hizbullah ve İran’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği  operasyonlarda  zor durumda kalan militanlar; Golan tepelerinin bunların eline geçmemesi için İsrail’den, bunların mevzilerini bombalamasını istediler.”

Bu konuyla alakalı haberin devamında, İsrail Likud Partisi’nden Mendi Safadi, bundan 10 gün önce Bulgaristan’da militanların önde gelen üyeleriyle görüşmesinin ardından, bölgede fiili çatışmalar içerisinde bulunanlarla da görüştükten sonra, onların isteklerini bir rapor halinde, başbakan Bünyamin Netanyahu’nun defterine iletmişti.

Jerusalem  gazetesinin, Mendi Safadi’den aktardığı haberin devamında, “Suriye askerleri, muhaliflerin elinde bulunan güney Suriye’nin geri alınması için, tüm güçleriyle saldırılara hazırlanıyorlar.” denmekte.

Safadi:  “Suriye’ye muhalif militanlar Çarşamba günü WhatsApp aracılığıyla benimle temasa geçtiler, benden başbakana şu mesajlarını iletmemi istediler: ‘İran ve Hizbullah’ın ilerlemesini durdurmak için, ağır darbe vurmanızı sizden talep ediyoruz’”.

Jerusalem  gazetesinin haberine göre, ismini vermediği muhalif liderlerden birinin, Suriye ve Hizbullah mevzileri hakkında, Mendi Safadi’ye bilgi aktardığını belirtti.

İsrail, Yaralı Militanları Tedavi Ediyor

Jerusalem  gazetesinin, Mendi Safadi’ye dayandırdığı haberin devamında, “Militanlara yönelik ağır saldırılar düzenlenmiş ve bu saldırılar sonucunda bir çok yaralı militan İsrail’de tedavi görmüştür. Şuana kadar 2000’den fazla yaralı militan İsrail’de tedavi gördü.”

Check Also