Mısır Halkı Darbe’ye Karşı Yürüdü

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak hareketinin darbe karşıtı gösteri çağrılarına cevap veren gruplar başta Kahire olmak üzere, Minya, Şarkıye, Dakahliye, Kalyubiye ve Giza’nın çeşitli semtlerinde cuma namazı çıkışıyla başlayan darbe karşıtı yürüyüşler düzenledi.

Yürüyüşlerin, kentlerin ana merkezlerinden uzak yerlerde gerçekleştiği gözlendi. Darbe ile iş başına gelen Sisi Cunta yönetiminin gayrimeşru olduğu vurgulanan yürüyüşlere, hayat pahalılığı ve geçim sıkıntısına dair şikayetler damgasını vurdu.

Sabahın erken saatlerinde Minya-Kahire yolunu kesen darbe karşıtı bir grubun lastikler yakarak trafiğin geçişini engellediği öğrenildi. Polisin olaya müdahalesi sırasında koşuşturmalar yaşanırken, protestocu gruptan 6 kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Mısır’da 3 Temmuz 2013’te ülkenin seçilmiş ilk sivil Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin askeri darbeyle görevden indirilmesinin ardından başlayan rejim karşıtı gösteriler ülkenin çeşitli kentlerinde özellikle cuma günleri yoğun bir şekilde düzenlenmeye devam ediyor.