Lahey Eski Başsavcısı: Srebrenitsa Soykırımını İnkar Etmek Hakarettir

Serge Brammertz, Srebrenitsa’daki soykırım gerçeğini inkar etmenin son derece “endişe verici” olduğunu belirterek, “Soykırımı inkar etmek, kurbanlara ve kurban yakınlarına hakarettir” dedi.

Brammertz, sağlık bahanesiyle geçici olarak serbest bırakılan Sırp savaş suçu zanlısı Voyislav Şeşely’in ne zaman Lahey’deki tutukevine geri döneceği belli olmadığını hatırlattı.

Brammertz, daha önce beyninde tümör tespit edilen ve bu nedenle geçici olarak serbest bırakılan bir diğer Sırp savaş suçu zanlısı Goran Haciç’in davasının seyrinin, zanlının sağlık durumuna göre ilerleyeceğini vurguladı.

Brammertz, 2017’ye kadar Radovan Karaciç ve Ratko Mladiç davalarında kararın verileceğini vurgulayarak, “Bu kararlara itiraz olması halinde, ki kesinlikle olacaktır, davaları ICTY mekanizmaları üstlenecek ancak ICTY olmayacak. Bu davaları görüşecek yeni bir yapı olacak” ifadesini kullandı.

“Soykırımın inkarı, endişe verici”

ICTY Başsavcısı Brammertz, gerek Bosna Hersek’te gerekse bölgede hala bazı kişi ve çevrelerin, Srebrenitsa’da soykırım yaşandığı gerçeğini inkar ettiğine işaret ederek, bunun son derece “endişe verici” olduğunu, Srebrenitsa’da yaşananların soykırım olduğunun uluslararası mahkemece onayladığını vurguladı.