Kuzey Irak’ta “Kürdistanlı Yahudiler Masası” Açıldı

IKBY Din İşleri Bakanlığı Kürdistanlı Yahudiler Masası Sorumlusu Şerzad Ömer yaptığı açıklamada, temsiliyetlerinin ulusal ve kültürel olduğunu iddia etti.

Toprak için zemin hazır tazminat sırada

Kürt bölgesinde 430 Yahudi ailenin yaşadığına ve bunların Irak’taki mülklerini geri almaları için çalışma yürüteceklerine söyleyen Ömer, “Irak’taki hükümetler, burada yaşayan Yahudilerin mallarına el koymuş ve gasbetmiştir. Bunların iade edilmesi ve tazminat verilmesi gerekiyor. Amacımız Kürdistan bölgesindeki Yahudilerin haklarını savunmak ve ellerinden zorla alınan mal ile mülklerinin iadesini sağlamaktır. Eğer temsiliyetleri olmazsa Yahudiler hiçbir hak iddiasında bulunamazdı. Kürdistanlı Yahudilerin burada mutlaka temsil edilmeleri gerekiyordu” şeklinde konuştu.

Yüzde 98’i Müslüman olan bölgenin demografik yapısı değişecek

Kürt bölgesindeki yöneticilerin birlikte yaşam kültürüne ve etnik ile dini azınlıkların haklarının korunmasına, “büyük önem” verdiğini vurgulayan Ömer, “Kürdistan bölgesinin yüzde 98’i Müslüman, fakat dini ile etnik unsurların haklarını teslim ediyor. Çalışmalarımız ulusal ve kültüreldir. Siyasetle hiçbir ilgimiz yoktur. Herhangi bir devletin politikasını da izlemiyoruz. Kürdistan hükümetine, burada yaşayan dinsel ve etnik azınlıklara tehdit oluşturmuyoruz. Bize farklı bir gözle bakılmamasını temenni ediyoruz” iddialarında bulundu.