Home / İslam Dünyası / Filistin / Korsan İsrail, Filistin Topraklarının %85’ini İşgal Etti

Korsan İsrail, Filistin Topraklarının %85’ini İşgal Etti

Filistin Toprak Günü münasebetiyle Filistin İstatistik Merkezi tarafından yayınlanan rapora göre, işgalci İsrail Filistin’in tarihi topraklarının %85’ini, yani 27 bin kilometrekareyi elinde bulunduruyor. Filistin halkının yaşamaya çalıştığı ve elinde bulundurduğu toprak oranı ise sadece %15.

Siyonist işgal rejiminin 1976 tarihinde  başta El-Celil, El-Muselles ve En-Nakab’ta 21 bin dönümlük araziyi gasp etmesiyle ilan edilen Filistin Toprak Günü’nde Filistin halkı içeride ve dışarıda bir dizi etkinlik yaparak toprağına bağlılığını, kimliğini ve tarihi bağlarını canlı tutmaya çalışıyor.

Tarihi Filistin topraklarında Filistin nüfusu %48’lere gerilerken, işgal rejimi Gazze’nin doğu sınırı boyunca toprağın %24’ünü gasp etti ve Gavr’ul-Ürdün’ün ise %90’ını ele geçirdi. Gavru’l-Ürdün’deki işgal edilen bölgenin Batı Yaka topraklarının %30’unu teşkil ettiği kaydedildi.

Filistin’in tarihi topraklarını işgal edip gasp eden Siyonist işgal rejimi buralara dışarıdan getirdiği Yahudileri yerleştirmektedir.

Filistinlilerin yeni inşaat veya var olanı büyütme gibi başvurularını reddeden işgal yönetimi, Filistin topraklarına yerleştirdiği Yahudi yerleşimcilerin önünü her yönden açıyor.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir