Home / Dünya / Asya / Türki Cumhuriyetler / Kazakistan Seçimlerini Nazarbayev Kazandı, AGİT Seçimleri Tanımadı

Kazakistan Seçimlerini Nazarbayev Kazandı, AGİT Seçimleri Tanımadı

Demokrasi Enstitüsü Müdürü Yulya Kuchinsky, Devlet Başkanlığı Merkezi İletişim Servisinde yaptığı açıklamada, 14 seçim bölgesindeki 550 sandıkta binden fazla kişiyle yapılan çıkış anketlerine göre mevcut Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in oyların yüzde 97,5’ini aldığını bildirdi.

Kuchinsky, seçimlerde yarışan Kominist Parti’nin adayı Turgun Sızdıkov’un 1,87, bağımsız aday Abelgazi Kusainov’un ise yüzde 0,63 oy aldığını ifade etti. 1989 yılından beri bu görevi yürüten Nazarbayev bu seçimi de kazanmasıyla birlikte beşinci kez devlet başkanı seçilmiş olacak.

Ayrıca Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Kazakistan’da yapılan seçimlerin adil olmadığını iddia etti. Seçim AGİT tarafından “adil” bulunmadı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) izleme misyonu başkanı Cornelia Jonker Astana’da verdiği demeçte, seçimlerin adil bir ortamda geçmediğini belirterek, sonuçlarının kabul edilebilir olmadığını, seçmenlerin iradesinin ortaya koyan bir seçim olmadığını savundu.

Jonker, ülkede düşünce ve ifade özgürlüğünün olmadığını, seçim öncesi kampanyalarda hile yapıldığını, dolayısıyla seçimin adil olmadığını ifade etti.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir