Katlettiği Müslümanları Unutan İspanya Sürdüğü Yahudilere Vatandaşlık Veriyor

 Yasadan 3 milyon Yahudi’nin faydalanması bekleniyor. Ancak BOP ülkelerinden İspanya zulme uğrayan Müslümanlardan özür bile dilemeyi reddetmişti.

İspanya, 500 yıl önce imzalanan ‘Elhamra Kararnamesi‘yle ülkeden kovulan Sefarad Yahudilerine vatandaşlık hakkı tanıyan tasarıyı onayladı. Ancak aynı kararnameden sonra ülkedeki engizisyon mahkemelerine tabi tutulan Müslümanlar hakkında herhangi karar alınmadı.

İspanya meclisi, ‘Geri dönüş yasası‘ olarak da adlandırılan ve 1492 yılında 1’inci Isabella ve Aragon Kralı 2’nci Ferdinand tarafında ülkeden kovulan Sefarad Yahudilerinin torunlarına vatandaşlık hakkı tanıyan yasayı onayladı.

Buna göre, başvuru süreci gelecek ekim ayında başlayacak ve üç yıl boyunca devam edecek. Yasadan yararlanmak için tek şartsa Sefarad Yahudisi olduğunu kanıtlayabilmek.

Yasada, Türkiye, Arjantin, Brezilya, İsrail ve Venezüela başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına yayılmış 3 milyon 500 bini aşkın Sefarad Yahudisi’nin yararlanacağını tahmin ediliyor.

Ancak, tüm siyasi partilerin desteğini alarak geçen yasa, Batı Sahra’ya yerleşen Yahudileri ve 1976’da İspanya tarafından terk edilen eski kolonileri kapsamıyor.