Home / İslam Dünyası / Filistin / Joe Biden: Erdoğan İsrail İle Anlaşmak İstiyor

Joe Biden: Erdoğan İsrail İle Anlaşmak İstiyor

Ortadoğu temasları çerçevesinde Siyonist İsrail’de bulunan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya, Recep Tayyip Erdoğan’ın İsrail’le mümkün olan en kısa zamanda anlaşmaya varmak istediğini söyledi. Netanyahu ise “kırmızı çizgilerimiz var”dedi.

Haaretz gazetesinin İsrail Dışişleri yetkililerine dayandırdığı habere göre, Biden, Netanyahu’ya Erdoğan’ın Ankara ile Tel Aviv arasındaki krizi en kısa zamanda bitirmek istediğini söyledi.

Biden, Netanyahu’ya ayrıca, Erdoğan’la Netanyahu arasında arabuluculuk yapmaya ya da iki ülke arasındaki anlaşmazlığın çözümü için her türlü adımı atmaya hazır olduğunu kaydetti.

Haberde bu iddialar toplantıya katılan İsrailli üst düzey yetkililere dayandırılırken diplomatik hassasiyet yüzünden yetkililerin isimlerinin verilmesi istenmediği ifade edildi.

Görüşüyoruz Ama Uzlaşma Yok

Haaretz gazetesine göre Netanyahu da, Biden’ın sözlerine karşılık, iki ülke temsilcilerinin sürekli temas halinde olduğunu ancak henüz bir uzlaşmaya varılamadığını belirtti.

Kırmızı Çizgilerimiz Var

Siyonist İsrail’in bir anlaşmaya varma niyetiyle müzakere masasında olduğunu söyleyen Netanyahu, “Ancak bazı kırmızı çizgilerimiz” var diye konuştu.

Siyonist İsrail’i Enerji Merkezi Yapılmak İsteniyor

Biden’ın şu ifadlerine yer verildi: “Küçük ama köklü İsrail bölgede enerji merkezi haline gelmek üzere. Bu durum Mısır’dan Türkiye’ye, Kıbrıs’tan Yunanistan’a, Ürdün’e kadar birçok ülkenin İsrail ile ilişkilerine olumlu yansıyacaktır. Buna ulaşmanız kolay olmayacak ama elinizde gerekli olan araçlar var.”

Check Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir