IŞID Tekfirci Zihniyeti Balkanlara Göz Dikti

Birkaç gündür internette dolaşan ve Siyonist-Emperyalist ürünü IŞİD’e bağlı Hayat Medya Center’da üretilen ‘Balkan Halklarına’ başlıklı tehdit içerikli bir videoda, Bosnalı Salahuddin adlı sakallı biri, “Mümkünse bunların arabalarının altına bomba koy, dinsizleri zehirle, Bosna’da, Sırbistan’da, Sancak’ta- nerede bulursan bunları orada öldür öldür öldür” ifadelerini kullanıyor.

Videolar Yayınlayarak İnsanlara Propaganda Yapıyorlar

Video kaydında sesi duyulan cihadçı, Srebrenitsa, Mostar ve Gorajde’de yeni katliamlar olacağı yönünde uyarıda bulunuyor. Bundan kurtulmanın tek yolunun ise IŞİD’e katılmak olduğu mesajı veriliyor. Bu videolarla insanları terör faaliyetlerine iterek Amerikan ve İsrail istihbaratının bir ürünü olan El-Kaide gibi İslam Dünyasında fitne ve katliamların önünü açmaya çalışıyor.

Bosna Saldırısı Bunun Bir Parçası Olabilir

Bosna’daki Zvornik kenti nisan ayı sonunda terör saldırısı ile sarsılmıştı. Silahlı bir kişi, tekbir getirerek bir polis memurunu vurmuştu. Güvenlik makamları, saldırganın Suriye’den dönen bir kişi ile yoğun temas içinde olduğunu açıkladı. Bu saldırılar ile Batı dünyası ve gayr-ı müslimler üzerinde İslam’ın kötü gösterilerek İslam düşmanlığı duygusu kabartılmaya çalışıldığı gibi Emperyalist-Siyonist ülkelerin İslam Dünyasına saldırmaları için de bahane üretmiş oluyorlar.

Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, Batı Balkan ülkelerinden mevkidaşları ile işbirliği olanaklarını ararken, uyarıda da bulunuyor: “Avrupa’dan Irak ve Suriye yönüne gidenler özellikle Batı Balkan güzergahını kullandıkları için ve bu Batı Balkan ülkelerinden bazıları da radikal eğilimlere uygun ortam sunduklarından, bizim güvenliğimiz büyük ölçüde bu bölgenin istikrarına bağlı.”

Bosna, Kosova ve Sancak’ta Tekfiri Zihniyetin İzleri Görülebiliyor

Selefiler Bosna ve Kosova’da etkili oluyor. Uzmanlar Bosna’daki Selefi köyleri konusunda uyarıda bulunuyor. Viyana Üniversitesi’nden Bosnalı siyaset bilimci Vedran Dzhic şunları söylüyor: “IŞİD tarafından Avrupa ülkelerinden devşirilen milislerin sayısına bakılacak olursa, nüfusa oranla Batı Balkan ülkelerinin önde gittiği görülür. Bosna ve Kosova’nın tüm bölgelerinden, Makedonya’nın ve Sırbistan’ın ise bazı yörelerinden insanlar milis olarak devşiriliyor. Sancak’ta da son yıllarda radikal eğilimler olduğu gözleniyor. Kötü ekonomik ve sosyal şartların devam etmesi nedeniyle tüm bu saydığımız ülkelerde radikal eğilimlerin artması tehlikesi bulunuyor.”