IŞID, Palmira’da En Az 400 Kişiyi Katletti

Reuters tarafından duyurulan haberde, Suriye Devlet Televizyonu’nun Suriye’nin Palmira şehir merkezinde çoğunluğu kadın ve çocuk olan 400 sivili öldürdüğünü bildirildi.

Humus Valisi Talal Barazi, Associated Press haber ajansına yaptığı açıklamada, IŞİD militanlarının Çarşamba’dan bu yana Palmira’da toplu katliamlar yaptığını belirtti. IŞİD militanlarının birçok kadın ve çocuğu bilinmeyen yerlere götürdüğünü söyleyen Barazi, kenti IŞİD’den almak için ordunun karşı saldırı hazırlığı içinde olduğunu ve antik kentin yakınlarına asker konuşlandırıldığını sözlerine ekledi.

IŞİD, geçen Çarşamba Suriye ordusuyla kanlı çatışmalara girdiği 2 bin yıllık Palmira Antik Kenti’ni ele geçirmişti. IŞİD mensuplarının Palmira’daki müzeye girip kapısına koruma diktiği açıklandı.

“Çölün Gelini” olarak bilinen kent, UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alıyor. Çölün ortasında, palmiye ağaçlarıyla çevrili kent, tarihi öneminin yanı sıra başkent Şam ile diğer kentleri birbirine bağlayan kavşak noktası olarak da tanınıyor.  Başkente 215 kilometre uzaklıktaki Palmira’da Roma dönemine ait sonradan kiliseye çevrilmiş tapınaklar, mezarlar ve sıra sütunlar yer alıyor. Antik kentte 3 bin kişi kapasiteli bir amfitiyatro da bulunuyor.