İran İHA’ları Direniş Ekseninin Hizmetinde

İran İslam Cumhuriyeti hava savunma sistemleri alanındaki gelişmesini hızla devam ettirmekte. Hali hazırda geliştirmiş olduğu çok sayıdaki ve çeşitteki İnsansız Hava Araçları da bunların güzel örneklerinden birini sunuyor.

İran bu teknolojiyi Filistin Hamas-Kassam Tugaylarına, Lübnan Hizbullahına, Irak Direnişine ve Suriye Direnişine de gururla sunmayı sürdürüyor.

Zira Hamas ve Hizbullah’a verdiği teknoloji-silah-para yardımı ile üretilen İHA’lar Siyonist İsrail semalarında gururla uçup tarihi bir zafer elde etmişti.

Şimdi aynı kazanımları Suriye ve Irak’ta tekfircilerle mücadele eden Direniş Grupları, Ordu Güçler ve Gönüllü Halk Güçlerinde de sunarak Direniş Eksenindeki koruyuculuk ve desteğini Siyonist İsrail karşıtı çepheye sunuyor.

İran’ın Şahid-129 adlı uzun menzilli İHA’ları, iki bin km menzili ile İslamî İran’ın sınırlarının ötesinde direniş gruplarına yardım ulaştırma operasyonlarına katılabilecek.

Şahid-129 İHA’ları tamamen yerli teknolojilerle imal edilen ve İran’ın kara, hava ve deniz sınırlarını savunmak için tasarlanan güçlü İHA’lardan biridir.

Şahid-129 İHA’ları yine İran yapımı olan 8 güdümlü bomba veya füzeyi taşıma ve sabit ve hareket halindeki hedefleri imha etme yeteneğine sahiptir.

Bir kez yakıt ikmali ile 24 saat sürekli uçabilen Şahid-129 İHA’ları, her türlü havaalanına inip kalkış yapabiliyor.