Irak Yüksek Yargı Konseyi, Erbil’de düzenlenen ‘Siyonist İsrail ile normalleşme’ temalı konferansa katılanlar hakkında tutuklama kararı verdi.

Erbil’de Cuma günü aşiret mensubu oldukları iddia edilen bir grup, Irak’ın da diğer bazı Arap ülkeleri gibi Siyonist İsrail ile ilişkiler kurmasını istemişti.

Irak merkezi hükümeti de olayı kınayarak, çağrıları reddettiğini duyurmuştu. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi, konferansın izinleri dahilinde olmadığını ve görüşlerini yansıtmadığını bildirmişti.

Toplantının ardından Irak hükümet yetkilileri ve Iraklı direniş grupları açıklamayı kınadı ve Filistin halkının haklarını savundu. Irak hükümeti, Irak halkının Filistin’in haklı davasını destekleme ve Filistinlilerin haklarını savunma, özellikle de kutsal Kudüs’te bağımsız bir devlete sahip olma ve yerleşimleri, saldırganlığı ve Tel Aviv’i reddetme konusundaki tarihi ve sağlam konumunu açıkça vurguladı.

Irak Dışişleri Bakanlığı, konferansların genel durumu bozma ve Irak’ın erken ve adil seçimlere hazırlanırken nefret dolu mezhepçilik tonunu canlandırmaya yönelik bir girişim olduğunu vurguladı. Tutuklama kararı da bu minvalde geldi. Irak’ta ilişkileri normalleştirme kavramı yasal olarak reddediliyor.

Irak direniş grupları da açıklamalarıyla böyle bir toplantıyı kınayarak, İslami Direniş’in bu büyük ihanet karşısında sessiz kalmayacağını, Siyonist düşmana ve onunla işbirliği yapanlara ders vereceğini vurguladı