Home / Türkiye / Gündem / Irak Milletvekili: Türkiye IŞID İle Birlikte Petrol Kaçakçılığı Yapıyor

Irak Milletvekili: Türkiye IŞID İle Birlikte Petrol Kaçakçılığı Yapıyor

Raşa Today kanalına göre, Iraklı milletvekili, terör örgütünün Irak ve Suriye halklarının malı olan petrolü çalarak kaçak yolla Türkiye’ye gönderilmesi ve bunun Türkiye piyasasında kanunsuz bir şekilde satılmasına göz yumulmasında Türkiye’nin önemli ve küçüksenmeyecek rolünün olduğunu bildirdi.

Rubai, Iraklı milletvekili yapılan araştırmaların IŞİD’in kaçak yolla Türkiye’ye sattığı petrolün hem bu ülkede ve hem de başka ülkelere satıldığının bilinen bir gerçek olduğunu dile getirirken, Norveç Ristad enerji şirketinin Norveç dışişleri bakanlığına verdiği raporda, IŞİD’in petrol kaçakçılığında Türkiye’nin rolünün çok açık olduğunu bildirdiğini söyledi.

Bilindiği gibi daha önce de uydu görüntüleriyle Irak ve Suriye’de terör örgütünün petrollerinin kaçak yolla tankerlerle Türkiye topraklarına intikal ettiğini ispatlayan fotoğraflara ve videolar yayınlanmıştı.

Ayrıca esir olan bir IŞİD üyesi daha, IŞİD petrolünü taşıyan tankerlerin her gün düzenli olarak Türkiye’ye gittiğini itiraf etti. 24 yaşındaki IŞİD üyesi geçenlerde Suriyeli Kürtlerce yakalanmıştı.

Söz konusu terörist, Türkiye’nin bir kentinde örgüte üye olduğunu ve örgüte katılan bir grupla birlikte Suriye’ye geçtiğini ve orada terör eğitimi gördüğünü belirtti.

IŞİD üyesi terörist, eğitim kampında IŞİD komutanlarından biri, örgütün Türkiye’ye petrol sattığını ve gelirini örgüte harcadıklarını anlattığını, IŞİD petrolünü taşıyan tankerlerin her gün düzenli olarak Türkiye’ye gittiğini kaydetti.

Bu teröristten başka, IŞİD terör örgütü elebaşılarından Kerim Ammare de, Türkiye örgüte özellikle yeni savaşçı istihdam etme alanında büyük yardımda bulunduğunu itiraf etmişti.

Check Also