Home / İslam Dünyası / Irak / Irak Halkından İbadi’nin Reform Paketine Destek Yürüyüşü

Irak Halkından İbadi’nin Reform Paketine Destek Yürüyüşü

Bağdat’ta düzenlenen ve halkın  çeşitli kesimlerinden  insanların katıldığı yürüyüşte, başbakan İbadi’nin açıkladığı reformların yürürlüğe girmesi istendi.

Göstericiler ayrıca mali fesata karışanların bir an önce  isimlerinin açıklanarak bunların yargı kurumuna teslim edilmelerini isterken, devletin küçültülmesini istediler.

Bu arada başbakanlık ofisine yakın bir kaynak da, reformlara destek yürüyüşüne ülkenin birçok yerinden katılımların da olduğunu bildirdi. Öte yandan Irak cumhurbaşkanı Fuad Masum da, halkın reformlara desteğini  yürüyüş düzenleyerek göstermesini de olumlu karşılarken kendisinin bizzat reformlara gözlemcilik edeceğini bildirdi.

Başbakan Haydar el’İbadi ise  reformların yürürlüğe geçmesi ve mali fesat ile  mücadelede  taviz vermeyeceğini ve hatta başbakanlık makamını kaybetme de olsa  bu programı sürdüreceğini söyledi.

Bilindiği gibi Irak başbakanının mali fesat ile mücadele ve diğer konulardaki  reform paketi  onay için Irak parlamentosuna sunulan paket meclis tarafından tasvib olunması ardından yürürlülüğe girdi.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir