Home / Dünya / Amerika / Hillary Clinton: İsrail’e Yapılacak En İyi Yardım, Beşar Esad’ı Devirmektir

Hillary Clinton: İsrail’e Yapılacak En İyi Yardım, Beşar Esad’ı Devirmektir

2011 yılının Mart ayında başlayan Suriye krizi 6. yılına girdi. Bu zaman zarfında yaklaşık 400 bin insan savaş nedeniyle hayatını kaybetti. 5 milyonu ülke dışında olmak üzere 12 milyon insan evini, yurdunu terk etti.

Bütün bunlar ne içindi? Suriye’ye aynen Irak-Afganistan-Libya’da olduğu gibi “özgürlük” getirmek ve halkına zulüm uyguladığı yaftalarıyla Beşar Esad’ı iktidardan indirmek için olduğu söylense de gerçek bundan çok farklıydı.

Geçtiğimiz günlerde Wikileaks’in sızdırdığı ABD Dışişleri eski Bakanı, yaklaşan seçimlerde olası başkan adaylarından Hillary Clinton’a ait yazışmalar, bunca dökülen kanın, öldürülen ve yerlerinden edilen insanların Siyonist İsrail çıkarları uğruna bunları yaşamaya mahkum edildiğini bir kez daha teyid etti.

‘Beşar Esad’ın gitmesi İsrail’in çıkarına’

Wikileaks’in sızdırdığı ABD Dışişleri eski Bakanı Clinton’a ait yazışmalar, Suriye’de Beşar Esad’ın devrilmesini Siyonist İsrail’in çıkarı için istendiğini ortaya koydu. Yazışmalara göre Clinton, Suriye’de Esad’ın devrilmesinin İsrail’in yararına olduğunu ve İsrail karşıtı “direniş eksenine” darbe vuracağını ifade ediyor.

Clinton’un yazışması, “İsrail’e yapılacak en iyi yardım, Esad’ı devirmek için Suriye halkına yardımcı olmaktır” ifadesi ile başlıyor. Esad’ın devrilmesinin İsrail karşısındaki önemli bir düşmanın sonu anlamına geleceği belirtilen yazışmada İsrail’in Esad’ın devrilmesinin kendi çıkarlarına olduğunu şimdi anladığı belirtiliyor.

Wikileaks’in yayımladığı belgelerde Clinton’ın; “İran’ın Suriye rejimi, Lübnan’daki Hizbullah ve Filistin İslami Cihad hareketi ile ilişkileri sebebiyle İsrail için tehlike arzettiğini” belirttiği açıklandı.

Aynı mesajda dönemin İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın CNN’deki bir programda sarf ettiği sözlere de yer veriliyor. Ehud Barak programda “Esad’ın devrilmesi Lübnan’da Hizbullah’ı ve Gazze’de Hamas ve İslami Cihad’ı çok zayıflatacak” demişti. Söz konusu yazışmalarda Esad’dan sonra Suriye’ye kurulan yeni yönetimin ABD’yi düşman olarak değil dost olarak göreceğinin de altı çiziliyor.

‘Şii-Sünni Savaşı Kötü Bir Şey Değil!’

ABD Dışişleri eski Bakanı Hillary Clinton’a ait Wikileaks’in sızdırdığı bir başka yazışmada ise çıkartılan Suriye krizinde amaçlanan bir başka şeyin de Müslümanlar arasında bir kardeş kavgası olduğunu gösteriyor.

Yazışmalarda, “Esad’ın düşmesi Şiiler ile Sunni çoğunluk arasında bir savaşı ateşleyebilir. Ki İsrail’i yönetenlere göre bu durum İsrail ve Batılı müttefikleri için hiç de kötü değil” deniliyor.

Suriye Krizi İsrail’e Yaradı

Clinton’un yazışmalarındaki, “İsrail’e yapılacak en iyi yardım, Esad’ı devirmek için Suriye halkına yardımcı olmaktır” ifadesi, aralarında Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin de bulunduğu Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad karşıtı cephenin yaptıklarıyla İsrail’in ekmeğine yağ sürdüğünü ortaya koyuyor.

 

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir