Home / İslam Dünyası / Filistin / Hamas: İntifada Toprak Günü Devriminin Devamıdır

Hamas: İntifada Toprak Günü Devriminin Devamıdır

Hamas, Toprak Günü’nün 1948 yılında meydana gelen Nekbe’den şimdiye kadar Filistin halkının ayakta kalma ve aidiyet mücadeleleri tarihinin en önemli virajlarından biri olduğunu belirterek, Filistin halkının bıkmadan 40 yıldır bu günü anarak yekvücut olduğunu gösterdiğini ifade etti.

Hamas hareketine bağlı Mülteciler İdaresi bugün yayınladığı basın açıklamasında, birkaç ay önce başlayan Kudüs İntifadası’nın Nekbe’den beri bu halkın başlattığı devrimin bir devamından başka bir şey olmadığını belirterek, kanıyla suladığı toprağını özgürleştirmenin Filistin halkının direnişe devam edeceğini gösterdiğini kaydetti.

Mülteciler Dairesi tarafından yapılan açıklamada, işgal rejiminin Filistin halkına karşı etnik temizlik yaptığına dikkat çekilerek, Filistin halkının toprağından asla taviz vermeyeceği ve toprağını korumak için değerli olan her şeyi feda etmeye hazır olduğu belirtildi.

Siyonist işgal rejimi 1976 yılında El-Celil’de Filistinlileri sürüp yerine yerleşim birimlerini inşa etmek için 21 bin dönümlük araziyi gasp ettikten sonra 30 Mart 1976 tarihinde Filistin Toprak Günü ilan edildi.

Check Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir