Home / İslam Dünyası / Filistin / Gazze’de Vahdet Yürüyüşü

Gazze’de Vahdet Yürüyüşü

Kendisini “29 Nisan” olarak adlandıran halk hareketinin çağrısıyla bir araya gelen göstericiler, Gazze’nin Eş-Şucaiyye Mahallesi’nde bir araya geldi. Yürüyüşe katılanlar “Filistin hepimizin” ve “Halk ayrılığın son bulmasını istiyor” yazılı pankartlar açtı.

Yürüyüşe katılanlar, Filistin halkının parçalanmışlığına son vermek ve İsrail işgaline karşı “birlik olmak için” sokağa çıktıklarını ifade etti. “29 Nisan” hareketi yaptığı yazılı açıklamada, “parçalanmışlığın fiilen sona erdirilmesi ve anlaşmaların uygulamaya konulmasının gerekliliği” üzerinde durdu. Açıklamada, “Filistinli grupların, ülkenin geleceğini ilgilendiren konularda bireysel kararlar almasının önüne geçilmesi gerektiği” kaydedildi.

Hamas ve Fetih arasında 23 Nisan 2014’te varılan milli mutabakat sonucu, 2 Haziran’da birlik hükümeti kurulmuştu. Ancak ödemelerin yapılamaması nedeniyle Gazze’de eski hükümete bağlı işçi ve memurlar, uzun süredir sıkıntı yaşıyordu. İsrail’in ablukası nedeniyle yakıt krizine bağlı olarak sıklıkla meydana gelen elektrik kesintileri ve sınır kapıları idaresinin hükümet tarafından devralınmaması da bölgede protestolara neden olmuştu.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir