Esir Sami Cenazira 53 Gündür Açlık Grevinde

43 yaşındaki Filistinli esirin ağırlığının 52 kiloya düştüğü, kalp atışlarında düzensizlik görülmeye başladığı ve tansiyonunda da büyük düşüş meydana geldiği ifade edildi.

El-Fevvar Mülteci Kampı sakinlerinden olan esir Sami Cenazira’nın evli ve üç çocuk babası olduğu, geçtiğimiz Perşembe günü En-Nakab Cezaevi’nden Ayle Cezaevi’ndeki hücreye nakledilirken bilincini kaybedip yere düşmesi sonucu başından yaralandığı kaydedildi.

Bu arada, Esirler Araştırma Merkezi, insan hakları örgütlerine çağrıda bulunarak, idari hapis cezasıyla işgal zindanlarında tutulan esir Sami Cenazira’nın serbest bırakılması için işgal yönetimine baskı yapılmasını istedi.

Esirler Araştırma Merkezi, Cenazira’nın uluslararası hukuka aykırı bir şekilde ve hiçbir hukuki suçlama yöneltilmeden idari hapis cezasıyla keyfi olarak işgal zindanlarında tutulmasını ve gördüğü ağır muameleyi protesto için açlık grevi eylemine başladığını söyledi.

Filistinli esirlerden bazıları daha önce açlık grevi eylemleriyle işgal yönetimine boyun eğdirerek özgürlüklerine kavuşmuştu.