Azınlık Milletler Teşkilatı: Uygur Müslümanları Çin Tehdidi Altında

“Tehdit Altındaki Milletler “ adı ile yayınlanan rapor’un Çin’e ait bölümünde Çin Rejimi altında yaşamakta olan Müslüman Uygur Türklerinin durumuna ayrıntılı olarak yer verildi. Rapor’da Doğu Türkistan’da yaşayan Uygurların Çin yönetimine karşı tepkisel hareketlerinin geçmiş yıllara göre önemli oranda arttığı dikkat çekildi.

Ancak, Çin yönetimi, Uygurların tepkilerini oratadan kaldıracak uygulamalar yerine, Uygur İnsan Hakaları Aktivistlerini “Terörcü = Terörist olarak suçlayarak cezalandındığını belirtti.Onlara Terörist kalpağı giydirme yönteminin ise, Çin’in Azınlıkları sindirme ve yok etme temelli geleneksel bir stratejisinin bir parçası olduğu ifade edildi.

Özgür Asya Radyosu internet sitesinde yer alan bilgilere göre ,adı geçen örgüt Avrupa Birliği’ne bağlı bir alt İnsan Hakları organı olarak çalışmakta ve hazırladığı insan hakları raporlarını de Teşkilat’in Brüksel’deki Merkezi Organına sunmaktadır.

15 Mayıs’ta açıklanan bu raporda Doğu Türkistan’da ayaşayan Uygurların dini ve ibadet özgürlüğü, Toplanma ve ifade  bildirme hakkı ve  Sivil Toplum olarak örgütlenme gibi asagarı insan hakları standartlarına ait hakların Çin Rejimi tarafından gün geçtikçe daha  çok ve ağır şekilde  çiğnenemekte olduğunu açıkladı.

Ayrıca, Uygurlardan başka Tibet, Moğol ve Huiler (Müslüman Çinlilerin) ve diğer azınlık dini gurupların da genel olarak tehdit ve tehlike altında olduğu ifade edildi.