Ayetullah Eraki: Tefrika ve Ayrımcılık İslam Dünyasının En Büyük Sorunudur

İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Topluluğu haber merkezinin aktardığına göre, Ayetullah Muhsin Eraki beşinci stratejik ‘islam dünyası-Rusya’ konferansına katılması amacıyla davet edilmişti.

12 Haziran Cuma günü toplantı sırasındaki konuşmasında İslam ülkeleri ile Rusya Federasyonunun yakınlık ve işbirliği politikasını takdir ederek insanın yeryüzünde Allah’ın halifesi olarak iki önemli sorumluluğu olduğunu ilkinin yeryüzünün geliştirilmesi ve abad edimesi diğerinin ise adaleti kurmak olduğunu açıkladı.

Ayetullah Eraki tefrika ve ayrımcılığı İslam dünyasının en büyük sorunu olarak nitelendirerek bu hastalığın iyileştirici reçetesinin Kur’an ayetlerine, masumların rivayetlerine, İslam ümmetinin birliğine ve ihtilaflardan kaçınmaya dayalı olduğunu söyledi.

İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Topluluğu Genel Sekreteri İslam düşmanlarının perde arkasındaki planlarının özellikle bölgede terörizm ve bölücülüğü son yıllardaki  krizin ana nedeni olarak nitelendirdi. Özellikle Rusya hükümeti politikacılarından Irak, Suriye, Yemen ve Afganistan’da vahşeti durdurmak için tüm çabalarını sarfetmelerini istedi.

Ayetullah Eraki konuşmasının devamında diyalog ve müzakereyi en uygun çözüm yolu olarak tanıttı.
O, İslam ülkeleri ve Rusya federasyonu arasında siyasi, ekonomik, ticari işbirliğinin geliştirilmesi ile birlikte bu grubun bilimsel alandaki faaliyetlerinin Amerika ve diğer batı ülkelerinin haksız yaptırımlarına cevap olarak sayılabileceğini söyledi.

Ayetullah Eraki, İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Topluluğunun hedef ve programlarına dikkat çekerek Yakınlaştırma Dünya Forumunun İslam ümmeti arasında birlik ve bütünleştirme oluşturmaya çaba sarfettiğini ifade etti.

Bu toplantının Genel Sekreteri Vinamin Papof Ayetullah Eraki’nin konuşmasından sonra yaptığı konuşmada İslam Mezheplerini Yarınlaştırma Topluluğu Genel Sekreterine duruşundan dolayı teşekkür ederek ne yazık ki Batının İslam Dünyasına ayrılmış farklı dini topluluklar olarak baktığını ama Rusya’nın  İslam dünyasına vahdet gözüyle mezhepçilik, Şii-Sünni ayrımcılığı üzerine bakmadığını  ifade etti.