Home / Dünya / Amerika / Yemen’e Saldıran Arap Rejimleri, ABD’nin Silah Pazarı

Yemen’e Saldıran Arap Rejimleri, ABD’nin Silah Pazarı

Geçtiğimiz hafta silah endüstrisinden yetkililer ABD Kongresi’ne IŞİD’e karşı savaşan Arap devletlerinden (Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn, Ürdün ve Mısır) binlerce füze, bomba ve başka silahlar almak içni talep geleceğini belirtirken, Arap ülkelerinin ellerindeki tüm cephaneliği geçtiğimiz yılda tükettiği belirtiliyor.

Newyork Times Haberinde Arap ülkelerine satılan silahlara konulan denetimlerin İsrail’in askeri avantaj sağlayacağı şekilde ayarlandığı belirtilirken, İsrail’in mevcut durumda İran’a karşı Arap ülkeleri ile ittifak kurmuş olması sebebiyle ABD yönetiminin Körfez ülkelerine daha gelişmiş silahlar satılmasına da izin verdiği söyleniyor. Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi’nden Anthony H. Cordesman, “İsrail’in hesabı basit” derken, Körfez ülkelerinin “anlamlı bir tehdit” oluşturmadığını, ancak “İran’a karşı anlamlı bir karşı ağırlıkları” olduğunu iddia ediyor.

Haberde zengin Arap Rejimlerinin İran’a karşı bölgesel üstünlük için kararlı bir şekilde savaştığı söylenirken, bunun sonucunun endüstrinin en son ürünü olan gelişmiş silahların da satışının artması olacağı aktarılıyor. Körfez ülkelerinin ordularının geçmişte sadece sembolik anlamları olduğunu belirten savunma uzmanı Richard L. Aboulafia, bu orduların birden bire kullanılmaya başladıklarını söylüyor.

Suudi Arabistan’ın silah alımına geçtiğimiz yıl 80 milyar dolar yatırdığı aktarılırken, ülkenin Fransa ve İngiltere’yi de geçerek dördüncü büyük silah pazarına dönüştüğü söyleniyor. Yemen saldırısında Suudi Arabistan’ın Boeing’den aldığı F-15leri, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Lockheed Martin’den alınmış F-16’ları kullanması da pazarın canlılığını kanıtlar nitelikte.

Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin orduya ayırdıkları bütçe kat kat artarken, Katar’ın geçtiğimiz yıl ABD ile yaptığı 11 milyar dolarlık bir anlaşma ile Apache saldırı hükümetleri ve Patriot ile Javelin füze savunma sistemleri aldığı kaydediliyor. Ülkenin şimdi de Boeing’den F-15 uçakları almak istediği söyleniyor.

Siyonistlere Güvenlik Garantisi
Ancak ABD’nin bunu Arap ülkelerine istediklerinde İran’a saldırmalarının yolunu açacağı için istemeyeceği de belirtiliyor. Yemen’de Suudi silahlarının sivil halka karşı kullanıldığını belirten Silah Denetim Kurumu yöneticisi Daryl Kimball, bölgede silah satısını arttırmanın ölümleri arttırabileceğini söylüyor.

Ayrıca ABD Kongresi tarafından 2008’de çıkartılan bir yasada bölgeye silah satılırken İsrail’in nitelik olarak askeri üstünlüğe sahip olacağını garantiye alıyor. Ancak Obama yönetiminin Arap ülkelerinin ordularını geliştirmenin gerekliliğine inandığı da aktarılıyor.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir