Yemen’den Arabistan’a İlk Uzun Menzilli Füze

Yemen el’Mesire  TV. kanalına göre,  Yemen ordusu, Arabistan’ın bu ülkeye yönelik  saldırılarına başladığından bu yana ilk kez, Arabistan topraklarının 150 km. içlerinde yer alan ve stratejik olarak bilinen  Halid Bin Abdulaziz  hava üssüne  uzun menzilli Scud füzesi attı.

Yemen genel kurmay başkanlığına dayanarak haberi veren sözkonusu televizyon kanalı,  Suudi Arabistan’ın önemli askeri üssüne yönelik bu füze saldırısının gerçekte, Yemen ordusu ve halk güçlerinin  askeri gücünün göstergesi olduğunu bildirdi.

Bu arada isminin açıklanmasını istemeyen bir Yemenli komutan, Arabistanlı yetkililerin  sözkonusu füze saldırısının  mesajını almalarını temenni ederken, halk güçleri ve Yemen ordusunun bu zamana kadar  mevcut askeri imkanlarını tam olarak Suudi rejimine karşı kullanmadıklarını  söyledi.

Öte yandan Suudi  rejimi resmi medyası da, sözkonusu füze saldırısını itiraf ederken,  saldırıda ölen ve yaralanan askerlerin olduğunu bildirdi ama ayrıntıya girmedi.

Yemen ordusunun sözkonusu  füze saldırısı, iki ülke sınırlarında Yemenli mücadelecilerin  düzenlediği saldırıda 4 Arabistan askerinin öldürülmesinden bir gün sonra gerçekleşti.

Yemen’den alınan haberler göre, Suudi rejiminin  dün Hece eyaletine bağlı Bekil El’Mir kentine düzenlediği saldırıda bir okul, bir yerleşim yeri, sağlık merkezi hedef oldu. Saldırılarda en az 27 kişi hayatını kaybederken  onlarca sivil de yaralandı.