Yemen Saldırısının Sivil Bilançosu Artıyor

Yemen kaynaklarının verdiği bilgiye göre, sözkonusu saldırıların en az 100 bin Yemenlinin evsiz barksız kalmasına neden oldu.

Son verilere göre, yaralı sayısı ise 8 bini aşarken, onlardan en az 2800’ünün acil tedaviye ihtiyacı olduğu ama saldırılarda santrallerin tahrip edilmesi nedeniyle, elektriklerin kesik olması ve insani yardımların ulaşmasının önlenmesinden ötürü yaşanan ilaç sıkıntısı yaralıların durumlarının içler acısı olduğu gerçeğini gösteriyor.

Bu arada saldırılarda ölen ve yaralananların çoğunluğunu kadın ve çocuklar oluşturuyor.

Habere göre, Arabistan’ın Yemen’e askeri saldırılarında ölenlerden 503’ü çocuk, 218’i kadın ve yaralılardan ise 1000’den fazlası çocuk ve 725 kadarı ise kadınlardan oluşuyor.

Öte yandan geçen 50 günde hava füze saldırılarında en az 560 yerleşim konutu, 932 askeri olmayan kamu ve özel hizmet merkezleri ve tesisleri, 54 hastane ve klinik, 26 camii ve 168 eğitim merkezi bombalandı.

Suudi rejimi 26 mart tarihinde Yemen’e başlattığı saldırılarla, müstefi ve firari cumhurbaşkanı Mansur Hadi’yi Yemen’de iktidara yeniden döndürmeyi hedefliyordu.