Home / İslam Dünyası / Uygur-Doğu Türkistan-Urumçi / Uygur Müslümanları AIDS İle Yok Edilmeye Çalışılıyor

Uygur Müslümanları AIDS İle Yok Edilmeye Çalışılıyor

Doğu Türkistan’da geçen yılın sonu itibariyle 32500 AIDS vakası görüldüğü, 8400 kişinin ise hastalık sonucu hayatını kaybettiği belirtiliyor.

Küresel Emperyalizmin Dünya Nüfusunu azaltmaya dayalı hedeflerinin uzantılarından olan küresel salgın ve hastalıklarla mazlum halkları yok etme projesi aynen mazlum Afrika halklarına yapıldığı gibi şimdi de Doğu Türkistan halkına uygulanıyor. Zira yıllarca Afrika insanlarına yardım adı altında dağıtılan battaniye gibi eşyalara bulaştırılan AIDS virüsü buralarda salgınlara yol açmış ve diğer halklar gözünde de yokluk içindeki Afrika insanına olumsuz bir bakış açısı oluşturulmaya çalışılmıştı.

Uygur Özerk Bölgesi’nde AIDS/HIV virüsü taşıyan hasta sayısında son yıllarda büyük bir artış olduğu iddia edildi. Doğu Türkistan’da 2009 yılından itibaren AIDS salgınında büyük artış olmasına rağmen ne merkezi hükümet ne de yerel otoriteler salgının önüne geçilmesi için bir çaba göstermiyor. Yerel kaynaklar hükümetin salgınla mücadele yerine salgın haberlerinin duyulmaması için çalıştığını belirtiyor.

Bölgedeki tüm vakaların yüzde 80’inin Uygur Türklerinde olması ise diğer bir ilgi çekici nokta. Yerel kaynaklar her türlü bahane ile Müslüman Uygur halkına baskı yapan yönetimin bu olaylar için hiç bir şey yapmadığını belirtiyor.

Check Also

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir