Uşak Suudi Arabistan Rejimi Yemen’de 175 Sağlık Merkezini Vurdu

Yemen sağlık bakanlığı sözcüsü Temim eş’Şami, Lübnan el’Meyadin TV. kanalına verdiği demeçte, söz konusu saldırılarda 175  hastane ve sağlık merkezinin kullanılamaz hale geldiğini, bu durumun Yemen’de  hastaların durumlarının  kötüleşmesi gibi insani bir faciaya da neden olduğunu bildirdi.

Yemen sağlık bakanlığı  sözcüsü, Arabistan  hava saldırılarında  yaralananların tedavisi için gerekli  ilaç ve sağlık teçhizatlarının olmamasının ise  kaygı verici  bir durum olduğunu belirterek, başta BM  olmak üzere  Suudi rejimi ile işbirliği yapan diğer uluslar arası örgütlerin Yemen’e yönelik saldırılarda  halkın ölümü ve bulaşıcı hastalıkların  yayılmasında rollerinin olduğunu söyledi.

Bu arada  Yemenli kaynaklar,  dün Suudi rejimi savaş uçaklarının  Yemen’in çeşitli  bölgelerine saldırılar düzenledikleri ve  çok sayıda sivilin öldüğü ve yaralandığını bildirdiler.

El’Ahd haber sitesine göre, Suudi rejimi savaş uçaklarının Saede kentinin kuzeyine düzenledikleri saldırıda 2’si kadın bir kaçı çocuk olmak üzere  14 sivil ölürken bir çok sivil de yaralandı.

Bu arada haber kaynakları Sana’da bir caminin önünde  meydana gelen terörist saldırıda da 4 kişinin öldüğünü ve terör örgütü IŞİD’in, bu saldırının  sorumluluğunu üstlendiğini bildirdiler.

Öte yandan Yemen halk güçlerinin Marb eyaletini el’Kaide  teröristlerinin kontrolünden kurtarmak için   operasyonlarının başarılı bir şekilde sürdüğü ve Yemen’in doğusunda yer alan Hazermut eyaleti ile Marb bölgesini muhasara altına aldıkları anlaşılıyor.