Uşak Arabistan Kralı Selman Tayyip Erdoğan’ın Davetiyle Türkiye’de

Amerika-İsrail Uşağı Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, töürkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davetlisi olarak bugün Ankara’ya kritik bir ziyaret gerçekleştiriyor. Türkiye’den önce Mısır’ı ziyaret eden Suudi Kralı’nın, ilişkilerin en alt düzeyde olduğu Kahire’den Ankara’ya bir mesaj getirip getirmeyeceği merak konusu.

Kral Selman’ın Ankara’da kalacağı Marriot Otel’de bir haftadır yoğun şekilde süren hazırlıklar tamamlandı. Otelde, Kral ziyaretine ilişkin özel çalışmalar günler öncesinden başladı. Kral Selman, beş ay aradan sonra kalabalık bir heyetle geleceği Türkiye’ye tüm özel eşyalarını da kargo uçaklarıyla gönderdi.

SARAY’A 1 KM UZAKLIKTAKİ OTEL 3 GÜNLÜĞÜNE KAPATILDI

Suudiler, Kral Selman’ın Ankara ve İstanbul temaslarında kullanılmak üzere 500 adet Mercedes, BMW ve Audi marka lüks araçlar kiraladı. Selman için Ankara’nın en lüks otellerinden biri olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na 1 kilometre uzaklıkta bulunan JW Marriot Otel, üç günlüğüne kapatıldı.

450 METRE, BOMBAYA DAYANIKLI,KURŞUN GEÇİRMEZ

Kral’ın kalacağı oteldeki güvenlik ve konaklamayla ilgili çalışmaları koordine etmek üzere bir hafta önceden 300 kişilik bir Suudi heyet Ankara’ya geldi. Kral’ın özel ekibi oteldeki işleri tek tek en ince ayrıntısına kadar planladı. Selman, Marriot’un 450 metrekarelik Royal Griffin Suit olarak adlandırılan kral dairesinde kalacak. Yüksek güvenlikli, bombaya dayanıklı çimentoyla yapılan odanın camları da kurşun geçirmez.

ERDOĞAN, RESMİ TÖRENLE KARŞILAYACAK

Kral Selman, Ankara’daki resmi temasları kapsamında Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda resmi törenle karşılanacak. Erdoğan ve Selman’ın baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. Selman’ın temaslarında ikili ilişkilerin yanı sıra başta Suriye’deki gelişmeler, mülteci meselesi, terör örgütleriyle mücadelede atılacak adımlar, bölgesel ve uluslararası konular ele alınacak.

MISIR’DAN DEVRALACAK

Kral Selman, 13 Nisan’da Ankara’daki temaslarını tamamladıktan sonra 14-15 Nisan’da İstanbul’da düzenlenecek İslam İşbirliği Teşkilatı 13’üncü İslam Zirvesi’ne katılacak. Zirvede Türkiye, İslam İşbirliği Teşkilatı’nın 2016-2019 dönem başkanlığını ilişkileri dondurduğu Mısır’dan devralacak. 14-15 Nisan tarihlerinde Hükümet ve Devlet Başkanları Zirvesi yapılacak. Mısır’da darbeyle yönetimi ele geçiren Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, uluslararası protokol gereği zirveye davet edilmişti. Sisi’nin katılmayacağı zirvede Mısır’ı Dışişleri Bakanı Samih Şükri temsil edecek.