Ürdün Eğit-Donat Programına Başladı

Konu ile ilgili Suriye bakanlığı Birleşmiş Milletler genel sekteri ve Güvenlik Konseyi başkanına dün  gönderdiği iki eş mektupta; Ürdün rejiminin Suriye’de silahlı gruplara sağladığı desteğin, Suriyelilerin acılarını ve çilelerini arttırdığını belirtti.

Bakanlık Ürdün rejiminin silahlı gruplara desteğinin, Suriye’de krizin siyasi çözümünü desteklediği yönündeki iddialarıyla çeliştiğine de dikkat çekti.

Ürdün ve daha başka devletlerin destekledikleri silahlı grupların tüm bileşenleri ve kesimleriyle Suriye halkını vahşice hedef aldığını belirten bakanlık bu devletlerin desteği olmaksızın silahlı grupların bu eylemlerini sürdüremeyeceklerine işaret etti.

Bakanlık Ürdün ve daha başka devletlerin silahlı gruplara destekleriyle uluslar arası kanun ve misaka büyük bir ihlal teşkil ettiklerine bir kez daha vurgu yaptı.

Ürdün rejiminin BM’deki daimi temsilcisinin BM genel sekreteri ve güvenlik konseyi başkanına yönelttiği mektubundaki asılsız iddialara da cevap veren bakanlık; Suriyelilerin yaşadıkları zor durumlar ve tüm acıların asıl nedeninin silahlı gruplara muhtelif tür desteğin sağlanmasından kaynaklı olduğunun altını çizdi.

Bakanlık mektubunda Ürdün’ün geçmişten ders alması ve bölgede tehlikesi gittikçe daha çok yayılan, tüm dünyanın ikrarıyla da bölge halklarının tamamını tehdit eden terörün önüne geçmesi gerektiğini hatırlattı.