Türkiye Seçimlerine Amerika’nın Bakışı: Değişen İsimler, Değişmeyen Müttefik

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Jeff Rathke, günlük basın toplantısında, Türkiye’yi, milletvekili seçimlerindeki katılımından dolayı kutladıklarını belirtti.

Resmi sonuçları önümüzdeki günlerde duyurulacak olsa da seçimlere dair Rathke, “ABD olarak yeni seçilmiş parlamento ve gelecekteki hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Türkiye’nin dostu ve NATO müttefiki olarak, yakından siyasi, ekonomik ve güvenlik işbirliğini sürdürme taahhüdünde bulunuyoruz” ifadesini kullandı.

Seçim sonuçlarından AKP’nin tek başına hükümet kuramayacağının görüldüğü belirtilerek, bunun bölgesel ve diğer konularda Ankara ile Washington hattındaki işbirliğini nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine Rathke, Türkiye-A;merika yönetimleri arasındaki sıkı işbirliğini vurgulayan şu açıklamaları yaptı.

Her Şart ve Ortamda İşbirliğine Devam

Rathke, “açık olan şu ki Türkiye bir NATO müttefiki. ABD, Türkiye ile güçlü bir ilişkiye sahip ve Türkiye ve kurulacak yeni hükümetle yakından çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Öte yandan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de Wall Street Journal’a yaptığı açıklamada, ABD’nin Türkiye’yle “yakından siyasi, ekonomik ve güvenlik işbirliğini sürdüreceğini” kaydetti.