Home / İslam Dünyası / Filistin / Türkiye-İsrail Yönetimlerinin Yakınlaşması İlk Zehirli Meyvesini Verdi

Türkiye-İsrail Yönetimlerinin Yakınlaşması İlk Zehirli Meyvesini Verdi

Türkiye ile Korsan İsrail’in sözde bozuk olan siyasi ilişkileri normalleştirmek için anlaştıkları geçen hafta açıklandı. Anlaşmanın maddelerinden biri de, Hamas’ın İstanbul’da yaşayan liderlerinden biri olan Salih El Aruri’nin “sınır dışı edilmesi” idi. Anlaşma henüz kesinleşmedi ama Türkiye’nin üzerine düşeni yaptığı, El Aruri’nin Türkiye’den ayrıldığı ortaya çıktı.

El Aruri’nin Türkiye tarafından ülke dışına çıkarıldığı bilgisini de bizzat İsrail Başbakanı Benjamin Netenyahu verdi. İsrail’in önemli gazetelerinden Haaretz’de yayınlanan habere göre, Netenyahu liderliğini yaptığı Likud Partisi’nin İsrail Meclis grubuna, Türkiye’nin Salih El Aruri’yi sınır dışı ettiği bilgisini verdi.

“ARURİ SINIR DIŞI EDİLDİ AMA YETMEZ…”

Haaretz’in haberine göre, El Aruri’nin Türkiye tarafından sınır dışı edilmesinin “yeterli olmadığını” savunan Netenyahu, “Aruri’nin sınır dışı edilmesi yetmez. Bize, Türkiye üzerinden İsrail’e karşı hiçbir terörist aktivitenin yapılmayacağı konusunda da güvence verilmesi gerekir” dedi.

FARKLI BEKLENTİLER VAR

Siyonist Netenyahu, Türkiye ile anlaşmanın nihayete ulaşması konusunda hala bazı sıkıntılar olduğunu da söylediği toplantıda “görüşmeler hala devam ediyor. Ama hâlâ tam bir uzlaşma yok” bilgisini de verdi.

EL ARURİ İÇİN ABD Mİ BASTIRDI?

İsrail basınında yer alan haberlere göre, El Aruri’nin Türkiye’den ayrılmasında, İsrail’den çok ABD’nin baskısı etkili oldu.

El Aruri, ABD Hazine Bakanlığı tarafından “terörizme destek verenler” listesine koydu, tüm malvarlığına el koyma kararı aldı. El Aruri’nin ABD’den gelen bu kararın ardından Türkiye’den ayrıldığı belirtildi.

ARURİ TÜRKİYE’DEN AYRILDI

Jerusalam Post’un İngiltere’nin başkenti Londra merkezli El Kuds El Arabi’den aktardığı habere göre; Aruri, Türkiye’den ayrıldı ve şu sıralar Katar ile Lübnan arasında gidip geliyor.

Check Also

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir