Türkiye Elmas Piyasası Da İsrail’in Etkisinde Olacak

İsrail Elmas Borsası Kıdemli Başkan Yardımcısı Jacob Kattan, “Biz bu alanda Türklere yardımcı olmazsak Hindistan ve Güney Afrika dâhil olmak üzere birçok ülke bunu seve seve yapacaktır. Türk mücevher sektörü İsrail’in bu alandaki gücünü biliyor. Bizler de yeni işbirliğimiz kapsamında modern bir elmas parlatma endüstrisinin oluşturulmasına yardımcı olacağız,” diye konuştu.

İsrail’den yaklaşık 20 elmas tüccarı, Türk mücevher üreticilerinin en büyük kuruluşu olan ve 3.000’den fazla üyeye sahip İKO’nun (İstanbul Kuyumcular Odası) İstanbul’daki en son uluslararası mücevher fuarına katılma davetini kabul etti.

Globes’a konuşan Kattan, “Türk mücevher sektörünün önde gelenleri bize, büyük bir kısmı elmas üretimi için kullanılmak üzere İstanbul’da 150.000 metrekarelik bir elmas tesisi açma planı teklif ettiler. İhtiyaç duydukları bilgi ve teknolojiyi kendilerine sunabiliriz. Türkiye ile ilişkilerimizin bu alanda gelişmesiyle birlikte daha fazla sayıda ülkeye arka kapıdan girebileceğiz. Türkiye’ye uzman ve ileri teknoloji transfer edecek ve elmas parlatma işlemlerinin bir kısmını bu ülkede gerçekleştireceğiz,” dedi.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2014 yılında toplam 5 milyar dolar olup, Türkiye İsrail’in ihracat yaptığı en büyük altıncı ülke olarak kabul ediliyor. Ekonomi Bakanlığı rakamlarına göre İsrail’in Türkiye’ye yönelik parlatılmış elmas ihracatı 2013 yılında toplam 7,7 milyon dolar, 2014’te ise 6,1 milyon dolar seviyesinde.