Türkiye Dışişleri: Askerlerimiz – Tüm Kurumlarımız Amerika İle Birlikte Çalışıyor

Sinirlioğlu, IŞİD’in varlığının sözde sona erdirilmesi için ABD ile ortak planlamaları olduğunu teyit etti, ancak detay paylaşmadı. Sinirlioğlu, “Bunu önümüzdeki günlerde göreceksiniz” dedi.

Önceki dönemde bizzat Amerikalı general Clark tarafından IŞID’e destek verdiği resmi ağızdan açıklanan Emperyalist Amerika gibi bir ülkenin öncülüğündeki koalisyonun gerçek amacının ne olduğu ve buna alet olan ülkelerin de İslam Dünyasının yıkımı için çalıştığı ortada iken Türkiye gibi Müslüman ülkelerin yönetimlerinin amacının ne olduğu sorgulanmaya devam ediyor.

Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu yaptığı açıklamada, Türkiye’nin IŞİD’e karşı mücadele koalisyonunun bir üyesi olduğunu ve koalisyon içinde aktif bir çaba sarf ettiğini vurguladı. Bu çabaları koalisyonun ortaklarıyla yoğunlaştırdıklarını dile getiren Sinirlioğlu, aşağıdaki iddialarda bulunarak Amerika ile ilişkiler hakkında net konuştu:

“Sayın (ABD Dışişleri Bakanı) John Kerry’nin ifade ettiği gibi hala Türkiye’nin sınırlarının belirli bir bölümünde DAEŞ’in (IŞİD) mevcudiyeti sürüyor. Biz DAEŞ’in sınırlarımızda varlığını sürdürmesine ve bunun yarattığı Türkiye’nin güvenliğini tehditlere karşı birçok tedbir almaktayız ve almaya devam edeceğiz.

Bu tedbirleri DAEŞ ile mücadele koalisyonundaki ortaklarımızla, müttefiklerimizle de koordinasyon içinde yürütüyoruz. Bu bağlamda ilave birtakım tedbirler alınabilir. Bununla ilgili bazı planlarımız mevcut. Bunların zamanlaması ve nasıl yürütüleceği konusunda o planlamalar tamamlanmadan ayrıntılı bir tanım yapmam, izahatta bulunmam pek mümkün değil ama işin özü şudur;

DAEŞ, tüm dünya için olduğu gibi Türkiye için de önemli bir tehdittir. Biz Suriye’nin halen içinde bulunduğu kaos ortamında, Türkiye’nin güvenliğine dönük yarattığı tehditlerle sürekli olarak mücadele içindeyiz. Bu mücadelemizi önümüzdeki günlerde daha da güçlendirerek sürdüreceğiz.

ABD ile de bu çerçevede çok yakın bir işbirliğimiz var. Askerlerimiz, tüm kurumlarımız birlikte çalışıyor. Bildiğiniz gibi İncirlik’te de bazı konuşlandırmalar oldu. Tüm bu adımlar ortak hedefimizin DAEŞ ile mücadelenin daha da netice alıcı bir şekilde yürütülmesi için, Suriye halkının güvenliği için, Türkiye halkının güvenliği için kararlılıkla ilerletileceğinden hiç kimsenin tereddüdü olmasın.”